Reklam Alanı
Reklam Alanı
Çorbalar 532 0

Tavuk Suyunda Mercimek Çorbası

Paylaş:

✔ Tavuk Suyunda Mercimek Çorbası


Mercimek, sağlıklı yaşam için gerekli olan temel besin öğelerini önemli miktarda içerir. Düşük kalorili diyetlerde kullanılabilen mercimek, engin karbonhidratlar arasındadır. Prebiyotik bir gıda olması, bağırsaktaki yararlı bakterilerin aktivitesini arttırmaya katkı sağlamaktadır. Yararlı bakteriler, kısa zincirli yağ asitleri üreterek, kolonositler için enerji kaynağı sağlar. Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • 1 su bardağı kırmızı mercimek,
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet kuru soğan,
 • yeteri kadar tavuk suyu,
 • ½ demet maydanoz,
 • 1 adet limon,
 • yeteri kadar pul biber,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar kaya tuzu,
 • 3 su bardağı sıcak su (kıvamına göre artırılabilir),

Yapılışı:

Mercimekleri ilk olarak temiz su çıkana kadar yıkayın ve 1 adet limonu sıkın.

Tencerede zeytinyağında, yemeklik doğranan soğanı kavurun.

☘ Soğanlar kavrulunca üzerine yıkanmış mercimekleri, sıcak su, tavuk suyu ve limon suyunu tencereye ekleyerek mercimekler pişene kadar kaynatın.

☘ İnce doğranan maydanozları mercimekler pişmek iken üzerine ekleyin.

Sonra tuz, karabiber ve pul biberini damak zevkinize göre yeteri miktarda içine ilave ederek karıştırın.

Pişen çorbayı demlenmeye alın ve çok soğutmadan servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

✔ Mercimek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mercimek, sağlıklı yaşam için gerekli olan temel besin öğelerini önemli miktarda içerir. Düşük kalorili diyetlerde kullanılabilen mercimek, engin karbonhidratlar arasındadır. 

Prebiyotik bir gıda olması, bağırsaktaki yararlı bakterilerin aktivitesini arttırmaya katkı sağlamaktadır.

Mercimeğin faydaları arasında; göz sağlığına iyi gelmesi, kalp ve damar sağlığını koruması, anne sütünü arttırması gibi özellikler sayılabilir. Ayrıca; zengin lif içeriğinden dolayı geç sindirilir bu nedenle tok tutar ve şeker hastalığına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir.

Kolesterol içermediğinden, bir süre mercimekle beslenen kolesterol hastalarının kolesterol seviyelerinde düzelmeler görülebilir. Vücuda ve sinirlere güç ve kuvvet verir.

Protein bakımından çok zengin olduğundan çocuklar ve sporcular tarafından tercih edilmelidir. Glisemik indeksi düşük olduğundan şeker hastaları tarafından tercih edilebilir.  Kanserle savaşan besinler arasında yer almıştır.

Yararlı bakteriler, kısa zincirli yağ asitleri üreterek, kolonositler için enerji kaynağı sağlar. 

Obezitenin görülme sıklığını düşürür ve bulaşıcı hastalıklara yol açan patojen bakterilerin çoğalmasını engeller. Kırmızı mercimek içerisinde; bol miktarda B vitamini, çinko, manganez, sodyum, fosfor, demir gibi vitamin ve mineraller barındırmaktadır.

✔ Yemeklik tane baklagillerde;

 • Lisin esansiyel amino asidi içerikleri yüksektir.
 • Kolesterol içeriği oldukça düşüktür.
 • İçerdikleri antibesinsel maddeler dolayısıyla sindirilmeleri zordur.

Baklagiller içerisinde protein içeriği en yüksek besin olan mercimek, vejetaryenler için vazgeçilmez bir besindir. Karbonhidrat içeriği yüksek iken, yağ içeriği düşük olan mercimeğin; yüksek demir içeriği sayesinde anemi hastalarının kan üretimini arttırabileceği bildirilmiştir. Lif içeriği yüksek olduğundan, bağırsakların kolayca boşalmasına yardımcı olur. 

✔ Mercimek Nasıl Tüketilir?

Kırmızı mercimek genellikle çorba şeklinde tüketilir. Ayrıca, köfte, salata gibi yemeklerin içerisinde de kullanılmaktadır. Mercimeğin kaynatılıp suyunun içilmesi durumunda, göğüs ağrılarını hafiflettiği ve öksürüğü kestiği bilinir.

Kahverengi, Kırmızı, Sarı ve Yeşil tonlarda olmak üzere çeşitli renklerde olabilir. 

1- Kahverengi mercimek tadı biraz tatlımsıdır. Aroma çekici özelliği vardır. Biraz zor pişmektedir. Salatalarda 35 dakika çorbalarda ise 50 dakika pişirilebilir.

2- Kırmızı mercimek, kahverengi mercimeğe göre çabuk pişmektedir. Yaklaşık olarak düdüklü tencerede 8-10 dakika pişirilmesi önerilir. Kırmızı mercimekten; çorba, yemek ve köfte yapmak mümkündür. Salatası da yapılabilmektedir. 

3- Sarı mercimek en çabuk pişenlerdendir, 7-8 dakika pişmektedir. Fazla pişiridiğinde dağılır. 

4- Yeşil mercimek; en çok kullanılan mercimek türlerinden biridir. Tadı daha yoğun olup aroma emici özelliği vardır. Çorba, börek, salata ve yemek için kullanılır. Yemekler için pişirme süresi düdüklü tencerede 40 dakikadır.

✔ 100 gram Mercimekde bulunan besin değerleri

CHO
(g)
Na
(mg)
I
(µg)
Vit. A
(µg)
49,3360,717
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
23,5840261
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
1,44117,55,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
3097112910,6


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir