Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

✔ Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güncel: 01.02.2020

Her sigorta çeşidinde olduğu gibi konut sigortası yaptırdığımızda nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bu önemli detaylar sayesinde çok daha uygun fiyatlarla evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alabiliriz.

Bu sebeple, konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirmek istedik.

Konut Sigortasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle konut sigortası ile ilgili şunu bilmek önemlidir; meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre konut sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler konut sigortası fiyatlarına etki eder.

Eğer binanıza ilave olarak eşyalarınızı da güvenceye almak istiyorsanız, mevcut eşya bedelinizin tutarını poliçeniz düzenlenirken sigorta acentesine bildirmeniz halinde, sigorta poliçesine eşyalarınız da dahil edilir.

Konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alan bir diğer konu, poliçede belirtilen binanın inşa bedeli olmasıdır. Konut sigortası yaptıracak sigortalılar genellikle konutlarının üzerinden teminat alacağını düşünür ki bu yanlış bir yargıdır.

Konut sigortasının temel prensibi; eski olanı yerine koymak yani aynı metrekareye ve yapı tarzına sahip 2 konutun bulunduğu yer neresi olursa olsun sigorta bedeli aynı olmaktadır.

Konutun inşa bedeli yerine, satışı üzerinden sigortalatmak isterseniz hasar durumunda bir avantaj elde etmek bir yana gereksiz yere fazla prim ödenir.

Konut Sigortası İndirimleri

Konut sigortasında 2 çeşit indirim söz konusudur. Bunlardan ilki; hasarsızlık indirimi, ikincisi ise alarm vb. araçlara sahip olduğunuzda kazanabileceğiniz indirimlerdir.

Hangi indirim türü olursa olsun poliçenizi düzenletirken doğru ve tam bilgi vermeniz gerekir. Hem indirimlerden yararlanmak hem de hasar anında bir sürprizle karşılaşmamak için doğru beyan çok önemlidir.

Hasarsızlık indirimi sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Konut sigortasına sahip olunan tarihten itibaren konut ile ilgili bir hasar yaşanmamış ve hasar talebinde bulunulmamışsa sigortalının konut sigortasını yenileme durumunda, sigorta şirketi tarafından hasarsızlık indirimi uygulanır. Hasarsızlık indirimi oranı değişikliğe uğrayabilmektedir.

Konutunuzda bulunan alarm ile konut sigortanızın priminde indirim talebinde bulunma hakkınız bulunuyor. Çalışır durumda bulunan alarm sayesinde sigorta şirketleri arasında değişen oranlara göre indirim uygulanmaktadır.

Konut sigortası zorunlu mudur?

Öncelikle konut sigortasında herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Yalnız türlü sıkıntılarla alınan belki de en önemli mal varlığınız olan evinizi güvence altına alma açısından oldukça önemlidir.

Konut Sigortası Kapsamına Dahil Olan Şeyler

Pek çok kişi konut sigortası adını taşımasından dolayı bu sigortaların sadece binaları bir yapı olarak sigorta altına aldığını düşünüyor.

Oysa bu tür bir sigorta ile birlikte evin ek yapılarından eşyalarına kadar çeşitli noktalarında koruma sağlanabiliyor.

Ek yapıların gündeme gelmesi durumunda, sigortanın yapıldığı firma ile anlaşmalar gereği iletişime geçilerek, ek yapıların da yeni bir sigorta sözleşmesi ile birlikte sigortaya dahil edilmesi sağlanabiliyor.

Bu sayede bina ve çevresinde kullanılan tüm yaşam alanlarının aynı sigorta kapsamında tüm haklara sahip olması da sağlanabiliyor.

Bu tür yerler; evin dışında, bahçesinde ve açıkta kalan arazisinde bulunan yerler olabildiği gibi eve daha sonra dahil edilen veranda, teras veya dinlenme alanı gibi bölümler de olabiliyor.

Konutlara gelebilecek zararların önlenmesini sağlama veya zararlarla karşılaşıldığında bunları tazmin etmede etkili olan konut sigortası konutun içinde yer alan eşyaları da içine alacak şekilde yapılabiliyor.

Bu noktada, eşya sigortaları adı altında sağlanan imkanlardan da yararlanmak mümkün olabiliyor.

Hem sel, yangın ve deprem gibi doğal afetler hem de bireysel olarak yapılan bazı hatalar sonucunda eşyalarda ortaya çıkan türlü sorunların ortadan kaldırılması bu aşamada mümkün olabiliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok