Konut Sigortası Zorunlu mu?

✔ Konut Sigortası Zorunlu mu?

Güncel: 04.02.2020

Konut sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Konut sigortası yaptırmanın yasal bir zorunluluğu yoktur, ancak evinizin güvence altında olması sizler için hayati bir önem taşımaktadır.

Evinizin başına gelebilecek risklerin maddi hasarlarını cebinizden ödediğiniz taktirde yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Konut sigortası yaptırarak ise ortaya çıkan zararları belirli teminatlar içerisinde sigorta şirketi sizlere ödeyecektir.

Konut sigortası poliçesi yaptırmak için ödediğiniz prim, evinizin ya da eşyalarınızın başına gelebilecek olumsuz durumlar sonucu maddi zararlardan çok daha uygun fiyatlara sahiptir.

Evinizde meydana gelebilecek sel su baskını, yangın ya da hırsızlık gibi beklenmeyen durumlarda ortaya çıkabilecek zarar, bütçenizi zorlamanıza neden olabilir. Konut sigortası yaptırarak ise evinizi ve eşyalarınızı güvence altına mümkün olmaktadır.

Peki konut sigortası poliçesine dahil olan teminatlar nelerdir? Poliçenizi yaptırarak hangi risklere karşı önlem almış olursunuz?

✔ Konut Sigortanın Teminat Altına Aldığı Riskler

Konut sigortasının teminatları ana ve ek teminatlar olarak 2’ye ayrılmaktadır.

1- Konut Sigortası Ana Teminatları

Ek primler ödeyerek konut sigortası poliçesine ek teminatlar da ekletmek mümkündür.

Yangın Teminatı

Bu teminat, evde yangın çıkması ve eve yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen hasarları güvence altına alır.

2- Konut Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?

Hırsızlık Teminatı

Evlere giren hırsızlar maddi kayıplara sebep oluyorlar. Bu risk, değerli eşyalarınızın ve sakladığınız birikimlerinizi kaybetmenize neden oluyor. Ayrıca büyük bütçeler ayırarak alınan eşyalara zarar görüyor ya da çalınıyor.

Sel ve Su Basması Teminatı

Kuvvetli yağış ve taşan kanallar gibi nedenlerden dolayı evinizi su basması, evinizin ve eşyalarınızın zarar görmesi büyük kayıplar yaşamanıza neden olur.

Grev ve Halk Hareketleri Teminatı

Halk arasında çıkan kargaşalar, yapılan grevler vs. nedenlerden dolayı konut hasar görebilir.

Deprem Teminatı

Deprem her ne kadar DASK’ın güvencesi altında olsa da belli limitler dahilinde ödeme yapılır. Bu limitleri aşan hasarlar konut sigortasına isteğe bağlı olarak ekletilebilir.

Su Taşması Teminatı

Evdeki su tesisatında yaşanan sorunlar nedeniyle, evde su taşması sonucu yaşanan hasarlar konut sigortasının ek teminatları arasında yer almaktadır.

Fırtına Teminatı

Fırtına çıkması sonuca eve gelen zararlar, fırtınanın fırlattığı nesnelerin eve hasar vermesi teminat altındadır.

Yer Kayması

Binanın altında bulunan toprağın kayması ya da çökmesi nedeniyle konuta gelen zararlar teminat altına alınır.

Aracın Çarpması

Herhangi bir hava ya da kara taşıtının konuta çarpması sonucu meydana gelen hasarlar konut sigortasının güvencesi altındadır.

✔ Konut Sigortası İptal edilebilir mi?

Konut sigortası evet iptal edilebilir. Poliçe vadesi olan 12 aylık süre içinde istediğiniz zaman konut sigortanızı iptal ettirebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok