Bekar Erkeğe Ev Vermeyen Ev Sahibi İle Emlakçıya Para Cezası Verilmesi

✔ Bekar Erkeğe Ev Vermeyen Ev Sahibi İle Emlakçıya Para Cezası Verilmesi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, “1+1 daireyi bekar erkek kiracıya vermiyorum” diyen ev sahibi ile aracı olan emlakçıya, cinsiyet nedeniyle ayrımcılık yasağını ihlal nedeniyle 1000’er lira idari para cezasına çarptırdı.

Emlakçının aracılık ettiği 1+1 bir daireyi kiralamak için müracaatta M.K. bulundu. Ancak emlakçı, ev sahibi ile yaptığı görüşmeden sonra “evin erkek kiracıya verilmeyeceğini” ifade etti.

Cinsiyeti ve medeni hali nedeniyle kendisine ayrımcılık yapıldığını iddia eden M.K. ise Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurarak kendisine yapılan ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istedi.

Tarafları dinleyen TİHEK ise emsal olacak bir karar aldı. Geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ edilen karar özetle:

“Emlak müşaviri ve başvuran arasında söz konusu evin kiralanmasında yalnızca cinsiyet üzerinden gerçekleşen diyaloglar ve somut olayın niteliği, başvuranın iddialarının medeni halinden değil, cinsiyetinden kaynaklandığını göstermektedir.

Somut olayda başvuran, ev sahibinin talimatı doğrultusunda emlak müşavirliğinin kendisine erkek olduğu için ev kiralamaktan imtina ettiğini ifade etmektedir.

Başvurana ev kiralanmaması, emlak müşavirinin açıklamaları doğrultusunda ev sahibinin daha önceki erkek kiracılar eve zarar verirken, kadın kiracıların temiz ve titiz bir şekilde evi kullanmalarına ilişkin deneyimine dayandırılmaktadır.

Ne var ki söz konusu deneyimden hareketle, evi kiralamak niyetinde olan bütün erkeklerin eve hasar vereceği kanaatine varmak varsayımdan öte bir gerçeklik taşımamaktadır. Kadınların erkeklerden daha temiz olduğu yönünde genel olarak kabul gören ve objektif bir temelden yoksun olan cinsiyet algısından kaynaklanan söz konusu varsayımın farklı muamelenin nedeni olduğu açıktır.

Somut olayda emlakçı ve ev sahibi her ne kadar emlakçının kendisine verilen talimatı yerine getirdiğini ifade etseler de 6701 Sayılı Kanun kapsamında ayrımcılık talimatını uygulamak da yasaktır. Bu gerekçelerle ev sahibi ve emlak müşaviri hakkında biner lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

✔ Kadınlar daha temiz ve titizler

Karar dosyasında bilgilere göre, muhataplardan Emlak Müşavirliği yetkilisi İ.T., “Ev sahibi H.B.B. daha önce defalarca erkek kiracısı olduğunu ancak erkek kiracıların mülküne ciddi zarar verdiğini, kadın kiracıların daha temiz ve titiz davrandıklarını belirterek ilk tercihinin kadın kiracılardan yana olduğunu söyledi” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok