Havalimanlarında Karla Mücadele Hızla Devam Ediyor

✔ Havalimanlarında Karla Mücadele Hızla Devam Ediyor

🌱 DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin yaptığı açıklama ile havalimanlarında karla mücadele çalışmalarındaki başarıları nedeniyle çalışanlarına teşekkür etti.

🌱 Genel Müdür Keskin, yaptığı açıklamada “Kış koşullarında vatandaşlarımızın rahat ve emniyetli seyahatleri için havalimanlarımızda fedakârca gayret gösteren tüm mesai arkadaşlarıma, kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarını 7/24 sürdüren tüm ekiplerimize teşekkür ederim.” dedi.

✔ Ekipler, kar yağışı olan havalimanlarında 7/24 görev yapıyorlar

🌱 Kar yağışı ve buzlanmanın etkili olduğu havalimanlarında ulaşımın aksamaması için ekipler yoğun mücadele yürütüyor.

🌱 Vatandaşların kış aylarında rahat ve güvenli bir şekilde yolculuklarını yapabilmeleri ve havacılık faaliyetlerinin aksamaması için, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (DHMİ) bağlı ekipler, kar yağışı olan havalimanlarında 7/24 görev yapıyor.

✔ Karla mücadele için 88 adet Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı ile diğer araçlar kullanılıyor

🌱 Karla mücadele ve buzlanmaya karşı ülke genelindeki hava limanı ve meydanlarında gerekli tedbirleri alan Genel Müdürlük, bünyesindeki karla mücadele hizmetleri, ileri teknoloji ürünü araçlar ve ekipmanları kullanıyor.

🌱 Çalışmalar; 57 adet Çekerli Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 88 adet Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 49 adet Kar Püskürtme Aracı, 17 adet Uçak ve Köprü Altı Kar Mücadele Aracı, 38 adet Kar Küreme ve De-Icing Sıvı Serpme Aracı, 131 adet Pist Frenleme Ölçüm Cihazı/Aracı ile yürütülüyor.

✔ Eksik hiçbir malzeme yok

🌱 İleri teknoloji ürünleri olan bu araçlara ilave olarak 14 adet Kar Küreme Aracı, tüm bu araçlarda ihtiyaç duyulan/duyulabilecek olan yeterli stok seviyesinde yedek malzeme, PAT sahalarında buz oluşumunun önlenmesi veya oluşan buzun çözülmesinde kullanılacak olan 1500 ton de-icing (buz önleyici/çözücü) sıvı malzeme ile birlikte bu araçları ve ekipmanı kullanabilecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip yaklaşık 700 personel, Karla Mücadele Hizmetlerinde görev yapmak üzere hazır bulunuyor. Personelin sürekli eğitim alarak ve yapılan tatbikatlarla 7/24 göreve hazır olmaları sağlanıyor.

✔ Buzlanma ile mücadele faaliyetleri

🌱 Kış mevsiminin yağışlı geçtiği ve sıcaklıkların sıklıkla sıfır derecenin altına düştüğü havalimanlarında uçuş operasyonlarının büyük bölümünü karla ve buzlanma ile mücadele faaliyetleri oluşturuyor.

🌱 Havalimanlarında yoğun kış şartlarında uçakların güvenli iniş-kalkış yapabilmesi, uçuş faaliyetlerinin azalmasının ya da tamamen durmasının önüne geçilebilmesi ve havacılık faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla PAT sahalarının kardan ve buzdan temizlenmesi gerekiyor.

🌱 DHMİ tarafından yapılan çalışmalarla, kar ve buzlanmadan dolayı uçak seferlerinde ertelemeler ve iptaller önlenmekte olup bu durum yolcuları mağdur etmediği gibi havalimanı işletmecileri ve hava yolu şirketlerini de ciddi bir kayıptan kurtarıyor.

✔ İleri teknoloji ürünü araçlar ve ekipman kullanılıyor

🌱 Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen karla mücadele hizmetlerinde, ileri teknoloji ürünü araçlar ve ekipman kullanılıyor.

🌱 Çalışmalar; 57 adet Çekerli Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 88 adet Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı, 49 adet Kar Püskürtme Aracı, 17 adet Uçak ve Köprü Altı Kar Mücadele Aracı, 38 adet Kar Küreme ve De-Icing Sıvı Serpme Aracı, 131 adet Pist Frenleme Ölçüm Cihazı/Aracı ile yürütülüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok