Hayalet Şehir Maraş Açılıyormu?

✔ Hayalet Şehir Maraş Açılıyormu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) “Hayalet Şehir'”olarak da bilinen yerleşime kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik yeni bir çalışma başlatma kararı alması Rumlarda korkuya yol açtı.

Rum yönetimi ile Rum Dışişleri Bakanlığı, bugüne kadar kapalı kalan Maraş ile ilgili yeni bir adım atılmaması için diplomatik girişimlere başladı. Rumların Maraş Belediyesi de, konuyu BM’ye taşımaya karar verdi.

Birleşmiş Milletlere Başvuru Kararı

KKTC’ndeki Maraş’ın açılması ile ilgili başlayan süreç Rum medyasının gündemine oturdu. Rum gazetesi Politis, toplantı nedeniyle Rumların Maraş Belediyesi’nin BM’ye başvurma kararında olduğunu yazdı.

Rum yönetimi Başkanlık Sarayı ile Dışişleri Bakanlığı’nın haberin ortaya çıkması ile harekete geçtiğini ifade eden gazete, Rumların Maraş Belediyesi’nin BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizbeth Spehar’a bir mektup gönderme kararı aldığını ve söz konusu mektupta, KKTC’nin Maraş ile ilgili atılacak adımların kınanacağı kaydedildi.

Rum siyasi partileri de kararı kınadı

Rum siyasi partiler de, Maraş ile ilgili atılacak adımı kınadı. Rum partiler konunun “tehlikeli ve olumsuz bir gelişme” olduğunu ifade ettiler. İktidardaki DİSİ partisi yazılı açıklamasında, Türkiye’nin Kapalı Maraş’taki tavrının ‘kışkırtıcı’ eylem olduğunu ileri sürdü.

DİSİ, Maraş ile ilgili atılacak adımları kınayarak, “Bu eylem Türkiye’nin kapalı bölge Maraş’la ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin belirli kararlarını ihlal etmekte olan yayılmacı tutumunu kanıtlayan bir harekettir” iddiasında bulundu.

Güney Kıbrıs EDEK partisi de, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Maraş’ta gerçekleşen ve kınanması gereken girişimler aleyhinde politik ve diplomatik önlemler almasının zamanı geldi” diye açıklamada bulundu. Rum Ekologlar- Vatandaşlar İşbirliği de gelişmeyi kınadıklarını açıkladı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yemekciyiz-2.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok