Konya’daki 3 Mağaranın Tabiat Varlığı Olması İçin Yapılan Çalışmalar

✔ Konya’daki 3 Mağaranın Tabiat Varlığı Olması İçin Yapılan Çalışmalar

Güncel: 13.12.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konya’da bulunan Körükini, Suluin ve Güvercinlik (Güneysınır) Mağaralarını, tabiat varlığı olarak tescil ederek koruma altına alacak.

Türkiye’de koruma altında ve turizme açık olan mağaralar dışında henüz daha bilinmeyen ve keşfedilmeyen, içine insan girmemiş daha çok mağaralar bulunmakta.

Mağaraların bulunduğu bölge, mağaranın yapısı, ulaşım koşulları, onları bilinmez kılıyor.  Bu nedenle, Bakanlık ulaşımı zor olan bu mağaraları koruma altına almak için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya’da bulunan 3 mağarada “Körükini, Suluin ve Güvercinlik (Güneysınır) Mağaraları Araştırma Projesi” kapsamında çalışmalar yapıyor.

Çalışmalar sonucu elde edilen verilere göre doğal değerlerin gün yüzüne çıkması için mağaralar tabiat varlığı olarak tescil edilerek koruma altına almayı planlıyor.

✔ Suluin Mağarası

Suluin Mağarası’na, içinde bulunan büyük kaya bloklarının arasından akan su üzerinden botla ulaşım sağlanıyor.

İçindeki akarsuyun, yer yer göllerin ve sifonların oluşmasına imkan sağladığı mağarada yapılan çalışmalarda mağara içi göl ve akarsu sisteminde yaşayan su samurlarının olduğu tespit edildi.

Bu keşif, mağaranın doğal sisteminin sağlıklı olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, hem Suluin hem de Körükini mağarasında farklı türde balıkların ve yarasaların yaşadığı tespit edildi.

✔ Güvercinlik (Güneysınır) Mağarası

Konya’nın Güneysınır ilçesinde yer alan Güvercinlik (Güneysınır) Mağarası’ndaki perde sarkıtların, dikitlerin ve diğer büyük jeolojik oluşumların yer aldığı büyük salona ulaşmak için 130 metrelik bir dikey iniş yapmak gerekiyor. Bu nedenle bu mağaraya ancak mağaracılık ve dağcılık konusunda uzman kişiler girebiliyor.

Ulaşımı zor olduğu için insan kaynaklı olumsuz etkilerin ortadan kalktığı mağaranın kendine has ekolojik yapısı bulunuyor. Çalışmalar kapsamında mağarada yeni böcek türleri tespit edildi.

✔ Körükini Mağarası

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Çamlık Beldesi’nin 500 m. güneybatısında bulunan mağaraya stabilize yolla ulaşılabiliyor. Toplam uzunluğu 1250 metre olan Körükini Mağarası’nın içinden Uzunsu Deresi geçiyor.

Aktif bir mağara olan Körükini’nin içerisinde sadece botla ilerlenebiliyor. Mağarada büyük kaya blokları arasında pek çok şelale oluşumu bulunuyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok