Başakşehir’de 4 Dönümlük Alandaki Göl Satılık

✔ Başakşehir’de 4 Dönümlük Alandaki Göl Satılık

Sahibinin İstanbul Başakşehir’de satışa çıkardığı 4 dönümlük alandaki göl alıcısını bekliyor.

1991 yılında yapımına başlanan Sazlıdere Barajı çalışmaları sırasında, barajda kullanılmak üzere Kayabaşı Yolu üzerinde bulunan alandan kil toprak alındı. Toprak alınan alan, zamanla yaklaşık 12 dönümlük göle dönüştü.

Üzerinde kazların yüzdüğü ve yaz aylarında da amatör balıkçıların uğrak yeri olmaktadır. Başakşehir – Kayabaşı Yolu üzerinde bulunan ve Şamlar Köyü’ne yakın olmasından dolayı halk arasında “Küçük Şamlar Gölü” olarak bilinen gölün 3 hissedarı bulunmakta.

Gölün hissedarlardan biri, kendi hissesi olan 4 dönümlük yerini satışa çıkardı. Diğer hissedar ise kendisine ait alanın bir kısmını dolgu yaparak, hurdacıya kiraya verdi.

✔Belediye Mahkeme Kararına uymuyor

Hissedarlardan Hüseyin Topuz, kendilerine ait alandan 1991 yılında, İSKİ tarafından Sazlıdere Barajı’nda kullanılmak üzere toprak alındığını öne sürerek, 2017 yılında, aynı alanın hafriyatla dolgu yapılarak kendilerine teslim edilmesi için yargıya başvurdu.

Mahkeme , İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Topuz’a ait gölün 4 dönümlük alanının hafriyatla dolgu yapılarak teslim edilmesi kararını vermesine rağmen bugüne kadar herhangi bir dolgu çalışması yapılmadı.

Belediyenin Bugüne kadar herhangi bir şey yapmaması üzerine, Topuz ailesi kendisine ait olan 4 dönümlük hissesini 2 Milyon TL’den satışa çıkardı.

✔ GÖLDEN BALIK TUTULMAKTA

Şamlar Mahallesi sakinleri “Gölün 1984 yılından beri var olduğunu ve burada balık tutulmakta, kaz ve ördekler yüzmekte, hayvanlar su içmekteler.

Su lazım olan su alıyor, bahçesini sulamak için. Kendi hissesini satıyor ama suyun içinde olduğu için kimse almak istemiyor” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok