Dijital Tapu Uygulamasıyla 108 Milyon Lira Vatandaşın Cebinde Kaldı

✔ Dijital Tapu Uygulamasıyla 108 Milyon Lira Vatandaşın Cebinde Kaldı

Tapuda yapılan haciz, ipotek, satış, bağış, intikal ve kişi kimlik bilgilerinin düzeltilmesi ile aile konutu şerhi tesisi, Türk vatandaşlığı işlemleri gibi işlemler “e-devlet” e aktarıldı. 3,5 milyon tapu işleminin “e-devlet” ten yapılması ile 200 milyona yakın tasarruf sağlandı. “E-ipotek” ile yaklaşık 108 milyon TL doğrudan vatandaşın cebinde kaldı.

Tapu işlemlerinin, vatandaşlar ve kurumlar tarafından ilgili tapu müdürlüklerine gitmeden “e-devlet” üzerinden başlatmak suretiyle yapılabilmesi imkanı sağlandı.

Hizmete sunulan elektronik hizmetler kapsamında geçen yıl vatandaşlar ve kamu kurumlarının toplam 3 milyon 535 bin tapu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirildi.

Tapu müdürlükleri yerine elektronik ortamda 2 milyon 214 bin İcrai Haciz Tesisi, 382 bin 779 İpotek Terkini, 355 bin 289 İcrai Haciz Terkini, 257 bin 156 İpotek Tesisi ve 174 bin 230 Satış ve İpotek işlemi gerçekleştirildi.

Tapu’nun e-devlet uygulamaları en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana ve Mersin illerinde tercih edildi.

✔ 107 MİLYON VATANDAŞIN CEBİNDE, 57 MİLYON DEVLETİN KASASINDA KALDI

E-haciz işlemlerinin elektronik ortama aktarılması ile icra müdürlüklerinde ve tapu dairelerinde büyük tasarruf sağlandı.

Böylece, 5 milyon 380 bin adet belgenin üretilmesi engellendi ve bine yakın personelden de tasarruf sağlanarak personel maliyetinin ortadan kaldırılması, belgelerin üretilmesinin önüne geçilmesi, posta ve zarf maliyetinin ortadan kaldırılması gibi birçok işleme son verilerek “e-haciz” uygulaması ile kamuya 57 milyon TL tasarruf sağlanmış oldu.

E- ipotek ile banka temsilcisi olan aracıların veya avukatların işlemlere katkısı olmaksızın aldıkları 250 TL vatandaşın cebine kaldı. Bu işlem nedeniyle geçen yıl “e-ipotek” ile toplamda yaklaşık 108 milyon TL vatandaşa kaldı.

Ayrıca, “e-haciz”, “e-ipotek” ve diğer tapu işlemlerinde gerçekleştirilen “e-devlet” uygulamaları ile de geçen yıl genel toplam olarak yaklaşık 200 milyon TL. tasarruf yapılmış olundu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-2-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok