Reklam Alanı
Reklam Alanı
Diğer Faydalı Bilgiler 476 0

Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Ne Yapmalıyız?

Paylaş:

Güvenlik önlemleri alsanız da, evinize kilit vursanız da evlerde meydana gelen hırsızlık olaylarını engellemek her zaman mümkün olmuyor. Büyük para ve zaman harcayarak satın alınan eşyalar zarar görebiliyor.

Fakat hırsızlık sonucu çalınan eşyaları, hırsızın bina ve eşyalara verdiği ve verebileceği zararları yani bütçenizi güvence altına almak mümkün. Konut sigortası poliçesi ile, evi ve eşyaları güvence altına almak en akıllıca çözüm olacaktır.

Konut sigortası; kırma, delme, yıkma, devirme gibi zararları teminat altına alır. Bunlar dışında; zor ve şiddet kullanarak evlerdeki eşyalarda, iş yeri, ambar, depolardaki mallarda, eşyalarda ve demirbaşlarda hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüs sonucunda oluşan maddi kayıpları ve giderleri karşılar.

Sigorta sahibine ve sigorta sahibiyle beraber sürekli oturanlara ve çalışanlara ait sigortalanabilir kıymetler de konut sigortası kapsamındadır.

Hırsızlık eylemi sırasında o yerde bulunulması veya o yerinde açılması sırasında konutta oluşabilecek zararlar da konut sigortasının güvenceleri arasında yer alır.

Konut sigortası ile güvence altına alınmış; kıymetli evrak, tahvil, hisse senedi, mücevher ve değerli maddeler, kıymetli eşyalar, sanat ve antika değeri olan sanatsal değerlerin poliçede yer verilmesi ve kilit altında saklanması şartı ile konut sigortasında güvence altına alınabilmektedir.

Konut sigortasının bütün bu avantajlarından yararlanabilmeniz ve binanızın hasar görmesi durumunda problem yaşamamanız için, konut poliçesi kapsamındaki binanıza hırsız girmesi halinde yapılması gerekenleri bilmemiz gerekiyor.

Eve Hırsız Girdiğinde Yapılması Gerekenler

1- Hırsızlığın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine durumu bildirmeli, yani hasar ihbarı yapmalısınız.

2- Hırsızlığın meydana geldiğini farkeder farketmez hırsızlığı yetkili makamlara bildirmeli ve tutanak tutturmalısınız.

3- Zarar gören çalınan kıymetli evraklarınız olması halinde, elden ele geçmesini önlemek için konuyla ilgili yerlere başvuruda bulunmalısınız.

4- Hırsızlık delil ve izlerinin kaybedilmemesi hırsızlık tespiti için önemlidir. Bu yüzden, eksper tespit yapana kadar delilleri kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Gereken Belgeler

Hırsızlık durumunda aşağıdaki belgeleri, eksper vasıtasıyla sigorta şirketinize ulaştırmanız da hasarın tazmini için gereklidir.

1- Konut sigortası poliçesi,

2- Karakol tarafından tutulan ifade ve görgü tespit tutanağı,

3- Hırsızlığın nasıl gerçekleştiğini anlatan ayrıntılı beyan,

4- Çalınan mallara ait talep yazısı ve faturaları,

5- Çalınan eşyalarınız olayın gerçekleşme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bulunmaz ise, karakol tarafından hazırlanan “çalınan malların bulunup bulunmadığını” belirten belge sigorta şirketine teslim edilmelidir.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir