Değerli Konut Vergisinde Yeni Gelişme

✔ Değerli Konut Vergisinde Yeni Gelişme

Güncel: 24.12.2019

TBMM’den 5 Aralık’ta geçen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Aralık’ta onaylanarak yürürlüğe giren “değerli konut vergisi” nin yeniden düzenlenmesine karar verildi. Yeniden düzenleme talimatını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği belirtiliyor.

TBMM’de 5 Aralık’ta geçen 2 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’” ile getirilen yeni vergilerden biri de “Değerli Konut Vergisi” olmuştu.

Düzenleme ile mesken nitelikli taşınmazlardan, değeri 5 milyon lira üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabi tutulmuştu.

5-7,5 milyon liraya kadar binde üç, 7,5-10 milyon lira arasına binde 6 ve 10 milyon liradan fazla değerde gayrimenkulü olanlara da binde 10 oranında vergi getirildi.

✔ Yeni düzenlemede nelerin olması bekleniyor?

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek ve buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecekler.

5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak.

Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek.

Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak.

Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis’e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

Güncel: 24.12.2019

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-2-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok