Reklam Alanı
Reklam Alanı
Diğer Faydalı Bilgiler 2.945 0

Ev Satarken Tapu Masrafları Ne Kadar Tutuyor? Masraflar Kime Aittir?

Paylaş:

Ev satarken tapu masrafları kime aittir, tapu harcını kim öder? Yasaların belirlediği oran nedir? Gibi konuların tamamında mevzuat belirlenmiştir. Konut alım satımlarında tapu harcını alıcı ve satıcı eşit olarak ödüyor. Ancak, satış anlaşmasına göre iki taraftan biri, karşı tarafın tapu masraflarını da üstlenebilir.

Tapu harç ve masrafları

Tapu harcı; Gayrimenkul satış işlemlerinde hem alıcı, hem de satıcı tarafından devlete ödenen harçtır.

Mesken, iş yeri, arsa veya arazi gibi taşınmazların ticari işlemleri için tapu kayıtlarında çeşitli masraflar bulunuyor. Tapu Müdürlüğü’ne yatırılması gereken harçların ödemesi, alıcı ve satıcının eşit oranda katılımı ile sağlanıyor.

Tapu devri işleminin yapılabilmesi için çeşitli belgeler gerekiyor. Tüm evrakların tamamlanması ve prosedürlere uygun olması neticesi ile tapu devri sağlanıyor. Konut alım- satımlarında devlet tarafından belirlenen tapu masraflarının ödenmesi gereklidir. Ödeme sonrası alınan makbuz ile satış işlemi gerçekleştiriliyor.

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında harç, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmek üzere ilgili gayrimenkulün beyan edilen satış değerinin değerinin binde 20’si (%2) oranında hesaplanır. Yani bir gayrimenkulün devir veya iktisabı durumunda alıcı tarafından binde 20, satıcı tarafından binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 oranında harç ödenmektedir. Örneğin 100.000 TL’ye satılan bir konut için alıcı 2.000 TL, satıcı 2.000 TL olmak üzere toplamda 4.000 TL tapu masrafı ödenecektir.

Tapu harcı konut satışlarında alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 oranında harç ödeniyor. Alıcı ve satıcının eşit şekilde %2 oranında ödediği tapu harcı toplamda %4 oranında oluyor.

Tapu harçları nereye ödeniyor?

Tapu harçları, tapu işlemin gerçekleştirildiği bölgenin vergi dairesine ödeniyor. Ayrıca, Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen bankalar gibi ilgili kuruluşlar tarafından da tahsil edilebiliyor.

Tapu müdürlüklerinde de e-tahsilat uygulamasına geçilmiş durumda. Böylece tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezleri üzerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda yapılabiliyor.

Tapu için gerekli belgeler nelerdir?

Alım- satım işlemi yapılacak gayrimenkul için gerçek kişiler ve tüzel kişiler için farklı belgeler istenilmektedir. Her iki satış tekniğinde; satış işlemini başka bir kişi yapacak ise noterden alınan vekaletname olması gereklidir. Diğer belgeler ise şu şekildedir;

  • Tapu Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi, alıcı ve satıcıdan
  • Güncel fotoğraf (6×4) alıcıdan 2, satıcıdan 1 adet
  • Temsile ilişkin belge, kimlik aslı ve fotokopisi ile fotoğraf
  • Dask sigorta poliçesi
  • Belediyeden alınan rayiç değer belgesi
  • Belediyeden alınan vergi borcu yoktur yazısı

Gerekli belgelerin temini ile tapu devir işlemleri yapılabiliyor.

Tapu Döner Sermaye Ücretini Hangi Taraf Öder?

Taşınmaz satışları için devlet vergi kesintisi yapmakta olup tahsil edilen vergiler arasında tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti alıcı ve satıcı taraf arasında tartışmalara neden olmaktadır. Yasal olarak tapu harcı alıcı ve satıcı taraftan ayrı ayrı tahsil edilmekte olup buna ek olarak tarafların anlaşarak bu tutarı tek bir kişinin yatırması da söz konusu olabilmektedir. Tapu harcı bu şekilde ödenirken satış için tahakkuk eden tapu döner sermaye ücreti için ise ödeme alıcı tarafından yapılmaktadır. Yani tapu döner sermaye ücreti ödemesi alıcı tarafından yapılmaktadır.

Tapu Döner Sermaye Harcı Ne Kadar?

Tapu döner sermaye harcı 2020 rakamı Maliye Bakanlığı tarafından 157 lira olarak belirlenmiştir. Bu tutara ek olarak aynı zamanda 21,50 lira olarak ilave hizmet bedeli tahsilatı yapılmaktadır. Yani tapu satışlarında alıcı olan taraftan tapu döner sermaye ücreti olarak 178,50 lira tahsilat yapılmaktadır.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir