Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Haberleri 500 0

Fransız Balkon Nedir ve Ne Kadar Tehlikelidir?

Paylaş:

Fransız mimarisinde yaygın olarak kullanılması sebebiyle “Fransız balkon” adını alan bu balkon türü, belki de en küçük balkonlardan bir tanesidir.

Fransız balkon, boydan boya pencerelerin önünde karşımıza çıkar. Pencerelerin önündeki Fransız balkonlar sayesinde, Fransız cam olarak adlandırılan pencereler de tamamen açılabilir.

Fransız balkonlar genellikle birkaç adım atmamıza olanak sağlayacak genişliktedir. Bazı binalardaki Fransız balkonlara iki kişilik minik bir masa yerleştirmek mümkündür. Ancak, Fransız balkon genişliği genel olarak 50 santimetreden küçük olur.

Fransız Balkonlar Ne Kadar Tehlikeli?

Fransız cam balkonlar, bazı projelerde estetik kaygılar dikkate alınarak tasarlanıyor. Balkon yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmeyen balkonlar, can güvenliği açısından elbette tehlike arz ediyor.

Balkon yönetmeliğine göre; konsol şeklindeki balkonlar, kornişler ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılacak ve serbest konsol uzunluğu 1.5 metreden çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki merpenlerin konsol uzunluğu ise en çok 1.0 metre olacaktır. Bu madde kerpiç duvarlı binalar için geçerli değildir.

Fransız Balkon Nasıl Değerlendirilmeli?

Balkonlar genellikle dar bir alana sahip olduğu için, büyük bir dekorasyon çalışması yapmak pek mümkün değildir. Ancak biraz daha geniş olan Fransız balkonlar için demir ayaklı şık bir masa ve renkli minderlere sahip demir sandalyeler tercih edilebilir.

Fransız balkon masa ve sandalye yerleştirecek kadar geniş değilse bu alanı rengarenk çiçekler ile değerlendirilir. Fransız balkonun hem korkuluklarına hem de tabanına çiçek saksıları konulabilir.

Fransız balkonlar boydan boya açılan Fransız pencerelere sahip olduğu için, balkon alanına masa yerleştirilmez. Portatif bir masa satın alarak pencerelerini sonuna kadar açtığınız balkonun önüne bu masa konulabilir. Böylece balkon dekorasyonu yapmadan, balkon keyfinin tadını evin içinde de çıkarabilirsiniz.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir