Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Faydalı Bilgiler 376 0

Hisseli Tapu Nedir?

Paylaş:

✔ Hisseli Tapu Nedir?

Hisseli tapu; taşınmaz bir mal üzerinde hak sahibi olan kişilerin adlarının ve sayılarının bulunduğu tapu türünün adıdır. Bir taşınmaz mal sadece bir kişiye ait olabildiği gibi birden fazla kişiye de ait olabilir. Bu tip durumlarda taşınmazın ortaklarının isimlerinin yer aldığı tapu türü “hisseli tapu” olarak isimlendirilir.

Elbirliği mülkiyeti ve paylı mülkiyet olmak üzere iki farklı tipte hisseli tapu vardır. Elbirliği mülkiyetinde paydaşların hangi bölgede ne kadar hak sahibi olduğu belirtilmez. Dolayısıyla elbirliği mülkiyetinde paydaşlar kendi aralarında kimin hangi bölgede, ne kadar hak sahibi olduğuna karar vermek durumundadırlar.

Paylı mülkiyette ise söz konusu taşınmaz mal üzerinde hak sahibi olan hissedarlar arasında hangi oranda hak sahibi olunduğu yani pay oranları belirtilir.

Hisseli tapu; tapu sahibinin birden fazla kişi olduğu durumlara deniliyor.

Hisse sahipleri, “hissedar sahibi” olarak ifade ediliyor. Hisseli tapuda, taşınmaz malın mülkiyet sahipliğini paylaşan hissedarların isimleri ve sayı bilgileri yer alıyor. Böylelikle söz konusu gayrimenkulün kaç ortağa ait olduğu belirtilmiş oluyor. 

Hisseli tapuda yer almayan bilgi ise, hissedarların taşınmaz mal üzerinde hangi bölümüne, neresine sahip olduklarıdır. 

Bu durumda hisseli tapuda ismi geçen kişiler kendi aralarında anlaşarak kimin hangi bölgede, ne kadar hak sahibi olduğuna karar verip yazılı bir anlaşma ile resmiyet sağlayabilirler.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir