Kira Gelir Vergisi Nereye Ne Zaman Ödenir?

✔ Kira Gelir Vergisi Nereye Ne Zaman Ödenir?

Güncelleme: 12.03.2021

Kira geliri elde eden mükellefler için 2020 yılına ait gelir vergisi beyannamelerini verme dönemi devam ediyor.

Bu mükelleflerin, 2020 yılında elde edilen kira gelirine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart’a kadar idareye ulaştırması gerekiyor. Beyannameler, Hazır Beyan Sistemi üzerinden gönderilebilecek.

iki eşit taksitte ödenecek

2020 yılında elde edilen kira gelirine ilişkin verilecek yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi, bu yılın mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecek.

Ödenecek gelir vergisi, İnteraktif Vergi Dairesinin “Hesaplamalar” bölümünden yararlanılarak öğrenilebiliyor.

Kira gelirleri için hangi mükelleflerin beyanname vereceği de belirlendi. Buna göre, beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret mükelleflerden, bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri 2020 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşanlar beyanname verecek. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri çıkması halinde, bu gelirleri için beyanname vermesine gerek bulunmuyor.

İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2020 yılı için 49 bin lira) aşanların da beyanname vermesi gerekiyor.

Bir takvim yılı içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve tutarı 2020 için 2 bin 600 liralık beyanname verme sınırını aşanlar da yıllık beyanname verecekler arasında yer alıyor.

İstisna tutarının üzerinde konut kira geliri elde edilmesi halinde, yıllık beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.

Konut ve işyeri gelirinin birlikte elde edilip beyanı halinde, istisna sadece konut kira gelirine uygulanacak.

Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, elde edilen kira gelirinin vergilendirilmesinde her bir ortak için 6 bin 600 liralık istisna ayrı ayrı uygulanacak.

İstisna, bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirlerinin toplamına bir defa uygulanacak.

Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisnadan yararlanılamayacak. İdarece herhangi bir tespitte bulunulmadan düzeltme yapılması halinde, söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün olacak.

Kira Gelir Vergisi Ne Kadar?

Ödenmesinin gerekliliği söz konusu olan kira gelir vergisi tutarı hesaplanırken öncelikle konut kira gelirleri toplamından istisnaya tabi olan bölümler çıkarılır. Kalan bölüm için yapılmış olan giderler tespit edilerek matrahtan düşülür ve kalan bölüm girdiği dilimler kapsamında ödenmesi gerekli olan gelir vergisi hesaplanır. Yıllık beyanname verilmesi sebebiyle ek olarak bir de damga vergisi ödenmesi durumu söz konusudur.

2021 yılı için vergi dilimleri ise şu şekildedir:

 – 24.000 TL’ye kadar oranında

 – 53.000 TL ile 24.000 TL için 3.600 TL, fazlası için ise %20 oranında

 – 130.000 TL ile 53.000 TL için 9.400 TL, fazlası için ise %27 oranında

 – 650.000 TL ile 130.000 TL için 30.190 TL, fazlası için ise %35 oranında

 – 650.000 TL’nin üzerinde ve 650.000 TL için 212.190 TL, fazlası için ise %40 oranında kira vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Kira Vergileri Nasıl ve Nereye Ödenir?

Kira vergileri 2 eşit taksitte ödenir. Verginin birinci taksiti Mart ayı içerisinde, ikinci taksiti ise Temmuz ayı içerisinde ödenmektedir. Hesaplanmış olan kira vergisi tutarı; vergi dairelerine ya da tahsile yetkisi olan banka şubelerine ödenebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok