Konutta KDV ve Tapu Harcı İndiriminde 31 Aralık Son Gün

✔ Konutta KDV ve Tapu Harcı İndiriminde 31 Aralık Son Gün

Güncel: 15.12 2019

Konut satışlarında KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Aralık günü sona erecek. Konut satışlarında %4 olan tapu harcının %3’e indirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV’nin %18 yerine %8 olarak uygulanması teşvikleri 31 Aralık 2019 gününe kadar devam ediyor.

Konut piyasasında hiçbir zaman bu kadar fırsatın aynı anda yakalanmadığı için, ev alacakların bu teşvikleri kaçırmamalıdır. Ancak bu durum, eldeki konutlar için geçerli olup yeni projelerde bu teşvikler olmayacak.

Konut üreticileri, indirimlerin satışlarda önemli etkisi olduğunu dile getirerek, KDV’nin %8’de sabitlenmesini ve yine tapu harcının da %3 de kalmasını istiyor.

Sektör temsilcileri, faiz indiriminden sonra satışları en olumlu etkileyen unsurun söz konusu teşvikler olduğunu ve bu indirimlerin de kalıcı olması gerektiği görüşündeler.

Faiz oranlarının %1’in altına düşürülmesiyle, sektörde Ağustos ayından itibaren konut piyasasında büyük bir canlılık yaşanmıştır. Faizlerin %1’in altında kalması halinde, 2020’de konut satışları daha çok artması beklenmektedir. Piyasayı canlandırmak için bu oranların kalıcı olması çok önemlidir.

Ayrıca, ilk kez konut alacaklar için tapu harcının %1’e indirilmesi ve ev 150 metrekareden büyükse KDV’nin %1 olarak uygulanması gibi yeni destekleyici uygulamalar da yapılmalıdır. Bu uygulamalar, sıfır daireler için olursa sektör tamamen hareketlenecektir.

Bugünkü uygulamaya göre; 500 bin liralık bir konut alımında yıl sonuna kadar %18 yerine %8 KDV ödenecektir. Bu KDV uygulaması nedeniyle 90 bin TL yerine 40 bin TL ödeneceği için alıcının 50 bin lira karı olmaktadır. Ayrıca tapu harcında da, 20 bin TL yerine 15 bin TL ödeniyor. Toplamda, yıl sonuna kadar 500 bin liralık bir konut alımında, 55 bin liralık avantaj elde edilmiş olunuyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok