Reklam Alanı
Reklam Alanı
Diğer Faydalı Bilgiler 392 0

Tapu Harcı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Paylaş:

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır. (31.12.2019 tarihine kadar %3’e indirildi.)

Tapu Harcını Kim Ödeyecek?

Tapu harcı bedeli, “aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça” alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2’si oranında tahsil edilir. (31.12.2019 tarihine kadar alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %1,5 olarak tahsil edilecek.)

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplaması, tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış/satış tutarı üzerinden yapılır. Örneğin, gayrimenkul alış/satış bedelinin tapuya 500 bin TL olarak beyan edilmesi durumunda hem alıcı, hem de satıcı ayrı ayrı olmak üzere (500.000*%2) = 10.000 TL tapu harç bedeli ödemesi yapacaklar.

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli 2020 için Ne Kadar Oldu?

Satış işlemlerinde, 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157,00 TL, ilave hizmet bedeli 21,50 TL olmak üzere toplam 178,50 TL döner sermaye bedeli ödemesi bulunuyor. 

Ayrıca Bilinmesi Gerekenler

1- Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesine Ceza

Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapılmaktadır. Tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödenmektedir. Bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar gelebilir.

Eksik beyan edilen ev değeri ve bu sebeple eksik yatırılmış harç tutarını belirlemek için ileride farklı yollar kullanılarak ceza kesilebilir. Bu sebeple tapuda gösterilecek ev değerinin gerçekten evi satın aldığınız değer olması ve tapu harcının da bu değer üzerinden hesaplanması en güvenli yol olacaktır.

2- Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisinin Ödenmesi

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80/1-6 maddesi kapsamında, söz konusu Kanunun 70/1-1, 2, 4, 7 bentlerinde yazılı mal ve hakların elden çıkarılması karşılığında“değer artışı kazancı” beyanı verilmesi gerekiyor.

Tapu harcı ile ilgili bir diğer konu, konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması halinde ödenecek olan “Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi”dir.

Satış Bedelinin Düşük Gösterilmesi

Burada bazı satıcılar, tapuda beyan edilecek satış değerini düşük göstermeye çalışarak alım ve satım arasında elde ettiği kârı saklamaya, böylece daha düşük vergi ödemek istemektedirler. Bunun tespiti edilmesi durumunda tapu harçlarının düzeltilmesine benzer şekilde eksik ödenen (Gayrimenkul Değer Artış Kazancı) vergisinin de tamamlanması ve yanlış beyan için ceza ödenmesi gerekecektir.

Satış bedelinin eksik gösterilmesi alıcı için de riskler oluşturur ve ileride evi satmak istediğinde daha yüksek gelir vergisi ödemesine sebep olabilir.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi

Gayrimenkul bedeli tapuya düşük beyan edildiği için daha az harç bedeli ödendiyse Gelir İdaresinin inceleme başlatma ve ceza kesme veya alış harç bedelinin düşük olmasından dolayı satış işleminde yüksek vergi doğma ihtimali var.

Bu sebeplerden dolayı tapuya beyan edilen tapu harcı bedelini Gelir İdaresine pişmanlık dilekçesi vererek yükseltme imkanı var. Pişmanlık dilekçesi verilmesi durumunda beyan farkının tapu harcı bedeli (hem alıcı hem de satıcı yani toplamda %4) yasal faizi ile ödeniyor.

Öte yandan pişmanlık dilekçesi verilmesi durumunda hesaplanan eksik tutarın %25’ine denk gelen vergi ziyaı cezası da ödenmiyor. Ancak pişmanlık dilekçesi verilebilmesi için Gelir İdaresinin işlem başlatmamış olması gerekiyor.

Tapu Harcı Ödemesinin Yapılması

Tapu müdürlüğü, anlaşmalı bankalarının yanında (anlaşmalı bankalar SMS’te bildiriliyor), satış işleminizi yapmış olduğunuz tapu müdürlüğünden cep telefonunuza SMS olarak gelen 12 veya 13 haneli seri numarası ile tapu harcı, damga vergisi ve döner sermaye bedelini tüm bankaların kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığının “internet sitesi” üzerinden ödeyebilirsiniz.

Arsa/Konut Tapu Harcı Hesaplaması 

Arsa/konut tapu harcı hesaplaması da diğer tüm gayrimenkuller ile aynıdır. Yani, tapuya beyan edilen satış bedeli üzerinden alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere, toplam %4 tapu harcı bedeli ödenir.

Tapu Harcı Hesaplama Tablosu Örneği

Gayrimenkul Satış Fiyatı
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
150.000 TL
3.000 TL
3.000 TL
350.000 TL
7.000 TL
7.000 TL

 


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir