TOKİ 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesinin Yapılacağı İl ve İlçeleri Açıkladı

✔ TOKİ 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesinin Yapılacağı İl ve İlçeleri Açıkladı

100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ nin hayata geçireceği il ve ilçelerin listesi TOKİ tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” nde taleplerin toplanmasına bugün başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği ile yatay mimari anlayışı göre 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilecek konutlar için başvurular T.C. Ziraat Bankası şubelerinden yapılıyor.

Başvuru süresi, 15 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Projede yer almak isteyenler, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1000 lira başvuru ücreti ödemesi yapıyor.

✔ Konutların inşa edileceği İl ve İlçeler

Yeni sosyal konutların yapılacağı yerler arasında; İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla, Ankara’da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk, İzmir’de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk gibi ilçeler bulunmakta.

En çok konutun inşa edileceği illerden Gaziantep’te ise, sosyal konutlar Güneykent, Nurdağı, Şehitkamil ve Islahiye ilçelerinde yapılacak.

Dar gelirli vatandaşlar proje doğrultusunda; %10 peşinat, 240 ay vade ve 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olabilecek. Başvuruların ardından noter, banka ve TOKİ yetkilileri huzurunda yapılacak kura ile hak sahipleri belirlenecek.

✔ Şehit aileleri ve engelli vatandaşlara özel kontenjan

Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’ne, en az %40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak.

En az 1 yıl ikamet şartı ile diğer aranan şartlar

1- Projeye başvuruda bulunacak kişilerin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Projenin il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

2- Ayrıca; başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.

3- Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konut bulunmaması gerekiyor.

4- Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylık hane geliri olarak en fazla net 5 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 6 bin lira gelire sahip olma şartı aranıyor.

5- Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

6- Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

✔ Konutların İnşa Edileceği İl ve İlçeler Listesi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki1.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki2.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki3.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki4.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki5.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki6.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki7.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki8.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı toki9.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok