Yeni Yılda Sıfır Konutta Banka Kredi Faizi % 0.79’a Düşüyor

✔ Yeni Yılda Sıfır Konutta Banka Kredi Faizi % 0,79’a Düşüyor

Güncel: 29.12.2019

Kamu bankaları, konut kredilerinde halen uyguladıkları %0.89 faiz oranını, yeni yılda daha aşağı %0,79 oranına çekiyorlar. Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Ocak itibari ile kamu bankalarının sıfır konutta faiz oranını 0,79’a indireceğini söyledi.

Kamu bankaları, konut kredisi faizlerini daha önce kredi faizlerini %1’in altına çekmiş ve %0,99 oranıyla konut kredisi kullandırmışlardı. Yeni yılla birlikte kamu bankaları, sıfır konutlar için bu oranı %0,79 olarak uygulayacaklar.

Şırnak Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda iş dünyası ile buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kamu bankalarının 1 Ocak’tan itibaren sıfır konut faizlerinde %0,99 olan oranı %0,79’a indireceğini duyurdu. 

Satışlara olumlu etkisi olacaktır

Albayrak, Şırnak’a gelirken kamu bankaları ile görüştüklerini aktararak, “Dedik ki yeni yılda güzel bir haber verelim. Bunu da Şırnak’tan verelim. Kamu bankalarımız istişare ettik, konuştuk. Gayrimenkul, konut sektörü önemli. Özellikle bu noktada iyileşmeleri vatandaşlara hemen yapmamız lazım. Türkiye üzerinden güzel bir mesajı da Şırnak’tan verelim.

Onlardan geldi teklif, biz de ‘Memnun oluruz’ dedik. 1 Ocak itibarıyla özellikle sıfır konut faizlerinde 0,99 olan oranı tarihi düşük seviyeler olan 0,79’a indirelim’ diye bir teklifle geldiler, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.      

Büyüme Oranını Revize Ettiler

Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak 2020 yılının Türkiye için çok daha iyi bir yıl olacağını belirtti. Albayrak, “Malumunuz işte, ‘Türkiye küçülecek’, ‘2019’da küçülecek’, ‘Türkiye en az 3-5 senede toparlanamaz’, ‘büyümeye kolay kolay geçemez.’ dediler. Elhamdülillah ne oldu? Takip ediyorsunuz, dünyadaki birçok uluslararası kuruluş son 1-2 ayda tamamı Türkiye ile ilgili raporlarının hepsini revize etmek zorunda. ” dedi.

2020 Başarılı Bir Yıl Olacak

Albayrak, ekonomide geçen yıla oranla sağlanan gelişmeye değinerek, şunları söyledi: “2020, enflasyonda çok daha güçlü iyileşmeleri, daha düşük oranları ve faizleri göreceğimiz bir yıl olacak. 2020 için ortaya koyduğumuz hedef % 8,5. İnşallah bunun da altında bir performans ile 2020’de çok daha başarılı bir yıl yaşayacağız. Tabi enflasyonla mücadelede bu başarı sürecini şahit olduğumuzun ötesinde faizlerde gördük. % 24’lerde olan Merkez Bankası faiz politikası sadece 4-5 ayda yarı yarıya 12 puan düşerek tarihi bir indirime şahit olduk.”

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok