Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Faydalı Bilgiler 313 0

Bahçe Duvarı İçin Ruhsat Gerekiyor mu?

Paylaş:

✔ Bahçe Duvarı İçin Ruhsat Gerekiyor mu?

Bir arsanın ya da binanın etrafını çevrilmesine kuşatmasına yarayan duvara “bahçe duvarı” deniyor. Bahçe duvarları ile ilgili merak edilen konuların başında ise bahçe duvarı için ruhsat gerekliliği bulunup bulunmadığı geliyor.

✔ Bahçe duvarı için ruhsat gerekli mi?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yer alan esaslara göre, bahçe duvarı için ruhsat alınmasına gerek yok.

Yönetmeliğe göre; bahçe duvarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0,50 metre, gerisinde ise 2 metre geçemiyor. Ayrıca, üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklıklar yapılabiliyor.

Aynı yönetmeliğin 63’üncü maddesine göre; basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergole ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elemanların tamirlerinin ruhsata tabi değildir. Bunlardan iskele kurmayı gerektirenler için Belediyeye yazılı müracaat edilmesi zorunludur. Bu kapsamda kalmakla birlikte binanın ısı yalıtımını etkileyen işlemler yapılamaz.

Madde 55’te ise şu açıklama yer alıyor: “Bahçe duvarlarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0,50 metreyi, gerisinde ise 2 metreyi geçemez. Ayrıca, üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklık yapılabilir. Fazla meyilli ve tehlike bulunan yerlerde uygulanacak şekli takdire Belediye yetkilidir.

Okul hastane, cezaevi, ibadet yerleri, elçilik, sefarethane, açık hava sineması ve benzerleri gibi özellikleri bulunan bina ve tesislerin bahçe duvarları ile sanayi bölgelerinde yapılacak bahçe duvarların bu madde hükmüne tabi değildir.”


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir