Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 627 0

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Paylaş:

✔ Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Yeni bir bebek, doğduğu eve beraberinde neşe ve mutluluk ve tabi ki yanında doğal olarak masraf da getirir. Yeni bebek geldiğinde ailenin masrafları da artmaya başlar. Bez, mama derken bu masraf kalemleri her geçen gün aileyi daha da zorlayacaktır.


Devlet, bu nedenle yeni doğum yapan annelerin masraflarına bu dönemde destek verebilmek için onlara çeşitli yardımlar yapmayı amaçlar. Yenidoğan çocuk parası
, yani doğum yardımı da bunlardan sadece birisidir.

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak, ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

✔ Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yenidoğan çocuk parası; doğum yapan “tüm” annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir yardımdır. Bu yardımdan tüm doğum yapmış anneler faydalanabilir.

Yenidoğan çocuk parası ne kadar? Yenidoğan çocuk parasının miktarı, doğan çocuğun sayısına göre değişiklik gösterir.

2021 yılına ait yeni doğan çocuk parası miktarları ise aşağıdaki gibidir:

● İlk çocuk için 300 TL.

● İkinci çocuk için 400 TL.

● Üç ve daha fazla çocuk için 600 TL.

✔ Çocuk Parası Alabilmek İçin İstenen Şartlar Nelerdir? 

Bu yardımdan, çalışan ya da çalışmayan tüm annelerin faydalanma şansı bulunsa da devlet annelerden bazı şartlar ister. Bu şartları ise: 

* Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir. 

* Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır. 

* Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için geçerlidir. 

* Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu yardım yapılmaz. 

✔ Yenidoğan Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan öncelikle nüfus müdürlüğüne giderek yeni doğan çocuğunuzun geçici kimlik belgesini almanız gerekir. Başvuru esnasında dünyaya yeni gelen çocuğunuzun TC kimlik numarası istenecektir.

Doğum parası nakit olarak alınan bir yardımdır. Bu yardım, başvuru yapılan ayı takip eden bir sonraki ayın 25. gününe kadar anne adına PTT hesaplarına yatırılır. Böylece herhangi bir bankaya gitmeye gerek kalmadan yardıma ulaşmış olursunuz.

Bu konuda yaptığınız başvurunun kabul edilip edilmediğini ya da paranın yatıp yatmadığını kontrol etmek için ise bizzat hak sahibi olarak; 

* En yakın PTT şubesine gidebilir, 

* E-Devlet Kapısı üzerinden online sorgulama yapabilir,

* Telefon ile 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

✔ E-Devlet Kapısı ile Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

● E-devlet Kapısı  üzerinden sorgulama yapabilmeniz için Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama ekranından kimlik doğrulaması yapmanız gerekir.

● Kimlik doğrulaması yapabilmek için ise sonra E-Devlet şifresine ihtiyaç vardır.

● E-devlet şifreniz yoksa İşCep’e şifrenizle giriş yaparak başka bir şifre girişine gerek kalmaksızın e-Devlet Kapısı’na hızla ve kolayca ulaşabilirsiniz.


Verilen bu bilgilerle doğum parası başvurusu yapmak isteyen anne ve babalara yardımcı olduğumuzu umuyor, size ve çocuğunuza sağlıklı günler diliyoruz…


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir