Reklam Alanı
Reklam Alanı
Faydalı Bilgiler 204 0

Salep Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Paylaş:

Salep Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Salepler genellikle Orkide çiçeğine benzer, bazen de yemlik dediğimiz çiçeksiz halde bulunur. Çiçekli yada çiçeksiz kısmı toprağın üzerinde bulunur. Torpiz dediğimiz yumru kısmı toprağın altında olan bir bitkidir. Torpiz dediğimiz bu yumrular kazmayla eşilerek toplanıp kurutulur. Suda kaynatıp kurutulduktan sonra değirmenlerde  işlenerek beyaz toz haline getirilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-18.png

İlginizi Çekebilir:  Yaz Sıcaklarının Gözdesi Dondurmanın Ev Yapımı 3 Farklı Tarifi… Lütfen Tıklayınız….

Nerelerde Kullanılır?

      Salep sıcak su veya sıcak süte katılarak içilir. En önemlisi de dondurma yapımında kullanılır. Sıcak sütle içilmesi daha güzel ve tatlı olur.

salep bitkisi ile ilgili görsel sonucu

Faydaları Nelerdir?

Salep sadece tatlı bir içecek olmadığı, sağlığa çok faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. En önemli faydaları ;

  • Vücudu zinde tutar.
  • Zihni açar,
  • Mideye ve bağırsaklara çok yararlıdır
  • Öksürük, bronşit ve balgam sökmek içinde faydalıdır

Kullanım Şekli :

 Öğütülmüş kök yumrulardan 1 çay kaşığı az su ile bulamaç hale getirilip üzerine 300 gr. su konarak karıştırılıp 15 dakika kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak üzerine zencefil ekilerek sıcak sıcak içilir. Aynı tarif süt ile de yapılabilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-19.png

Salep ile Evde Dondurma Yapalım…

Günümüzde artık 4 mevsimde tüketilen ve ancak özellikle yaz aylarının gözdesi olan soğuk ve serinletici dondurma tatlısını sizler için yapalım istedik. Sağlık için birçok yararı bulunan salep, su ve sütle birleşince şişerek lezzetli bir tat ortaya çıkarıyor. Kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımında eşsiz bir ham madde olarak kullanılıyor. Doğal salep tozlarıyla, evde kendi doğal dondurmamızı da kolaylıkla yapabiliriz. Ev dondurması yapmaya başlayalım mı? Cevabınız evet ise, ocağın başına bekliyoruz… Sağlıklı kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😂😂😂

İlginizi Çekebilir:  Yaz Ayının Serinletici Lezzeti Karpuzlu Dondurma…Lütfen Tıklayınız….

Malzemelerimiz:

  • 1 litre tam yağlı süt,
  • 1 su bardağı toz şeker,
  • 1 tatlı kaşığı doğal saf salep tozu,
  • 1 paket vanilya,

Yapılışı:

1- Doğal salep tozu, toz şeker ve vanilyayı, bir kap içerisinde birbiriyle iyice harmanlanacak şekilde karıştırın.

2- Bu karışıma bir miktar süt ekleyerek, salep ve şeker ile vanilyanın süt içerisinde iyice karışmasını sağlayın.

3- Sonra, kalan sütün tamamını geniş bir tencereye alın ve normal ateşte kaynatmaya başlayın.

4- Süt kaynarken, hazırlayıp kenara koyulan salep tozu, toz şeker ve vanilya karışımını yavaş yavaş kaynamakta olan süte ilave edin, bir yandan da tencereyi karıştırın.

5- İçerisine tüm malzemeler eklenen süt, tam olarak kaynadıktan sonra ocağın ateşini kısın ve karışımı savura savura karıştırın. Kıvamı yerinde bir dondurma yapabilmenin en önemli püf noktası, bu karıştırma şeklindedir.

6- Yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte, ara ara bu karıştırma işlemini yaptıktan sonra tencerenin altını kapatın ve 5-10 dakika süresince de ocak kapalı şekilde yine karıştırın.

7- Bunun sonrasında, hazırlanmakta olan dondurmayı ılımaya bırakın. Karışım ılıdıktan sonra, bir kaba aktarın ve kapalı şekilde dolabın dondurucu bölümüne kaldırın.

İlginizi Çekebilir:  Kızarmış Dondurma Yapalım mı?.. Lütfen Tıklayınız….

8- Dolapta, 1 saat bekledikten sonra dondurucudan çıkartın ve çırpmaya başlayın.

9- Daha sonra tekrar dondurucuya kaldırın ve yine 1 saat geçtikten sonra çıkarıp yine çırpmaya, şayet çırpılmıyorsa bu sefer de karıştırmaya ya da dövmeye başlayın.

10- Bu işlemi, saatte bir kere dondurma iyice donup kıvamını alıncaya ve artık hiçbir şekilde karıştırılmayacak hale gelinceye kadar devam edin. Bu süre yaklaşık 4-5 saati bulabilir.

11- Bu işlemlerin sonunda, kıvamı oturan ve lezzetli bir tada sahip olan dondurma yenmeye hazırdır.

12- Hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal olarak hazırlanan ve içerisinde ne olduğu bilinen dondurmayı ister kuplarda, ister de külahlarda servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😇😇😇

İlginizi Çekebilir:  Hatay’ın Buz ve Dondurma Tatlısı: Haytalı.. Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Dondurmalı Bademli ve Çilekli Keşkül.. Lütfen Tıklayınız….


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir