Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 340 0

AYM’nin Kanal İstanbul Hakkındaki Kararı

Paylaş:

Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına ilişkin düzenlemenin iptal istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Kanal İstanbul ve  benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik  yasal düzenlemenin iptal istemini “oy birliğiyle” reddetti. 

İptali İstenmişti

Torba kanunla 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret  Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’un kapsamını içeren 2. maddesine  “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri” ibaresi eklenerek, madde, “Bu  Kanun, köprü, tünel, baraj, sulama, içme ve kullanma suyu, ….. Kanal İstanbul  ve benzeri su yolu projelerinde …. öngörülen yapı ve tesislerin yaptırılması,  işletilmesi ve devredilmesi konularında, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde  sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesine ilişkin usul  ve esasları kapsar.” şeklinde düzenlenmişti

TBMM’de 26 Temmuz 2018’de kabul edilen bedelli askerliğe yönelik düzenlemenin de olduğu “torba kanun”da Kanal İstanbul ve benzeri su yolu  projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenleme de yer alıyordu.

Bu madde ile “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri…”  yap-işlet-devret modeli kapsamına alındı. CHP, bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi  istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Karara Bağlandı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 24.12.2019 günü yaptığı gündem toplantısında,  CHP’nin Kanal İstanbul Projesi ile ilgili başvurusunu da esastan görüşerek karara bağladı. Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme, “oy birliğiyle düzenlemenin iptal  istemini reddetti” ve Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi.

24.12.2019


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir