Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 268 0

Bedelli Askerlik Tutarı 2021 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?…

Paylaş:

Bedelli Askerlik Tutarı 2021 Yılı İçin Ne Kadar Oldu?…

26 Haziran 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile askerlik süresini 6 aya indiren ve bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilmişti.

Yasaya göre hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olmuştu. Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenler, 1 ay silah altına alınarak temel askerlik eğitiminden geçiriliyor.

Ödeme Peşin yapılıyor 

Ücret artışlarında en çok merak edilen konuların başında bedelli askerlik ücretleri geliyor. Bedelli askerlik tutarları da her 6 ayda bir memur maaş zamlarına paralel olarak değişiyor.

Bir başka deyişle bedelli ücreti “240.000” gösterge rakamının memur aylık katsayısı (0.165786) ile çarpımı sonucu tespit ediliyor. Buna göre; 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında geçerli yeni tutar 39 bin 788 lira oldu. Bu tutar peşin olarak ödeniyor. Taksit ödemesi kabul edilmiyor. Dövizle askerlik bedeli ise 4.402 Euro olarak belirlendi. 

Bedelli için başvuru ne zaman yapılıyor? 

Askerliği gelip bedelli askerlik başvurusu yapacaklar için herhangi bir tarih kısıtlaması yok. Bedelli askerlik yapacak kişi sayısı her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak ilan ediliyor.

Bedelli yapmak isteyen kişi sayısı, yıllık kontenjandan fazla olursa, yararlanacak kişiler kurayla belirleniyor.

Yoklama kaçağı/bakaya durumunda olanlar bedelli askerlikten yararlanamıyor. 

Bedelli ödemeleri nereye yapılıyor? 

Ödemeler, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’na TC kimlik numarasıyla yatırılabiliyor. Başvuru yapılan yılı takip eden yılın ocak ve şubat aylarında ise sınıflandırma işlemleri yapılıyor.

Başvuru sonuçlarını, celp ve sevk zamanları ile temel eğitim merkezlerini e-Devlet  sistemi üzerinden ve askerlik şubesi başkanlıklarından öğrenmek mümkün. Evlilik gibi mazereti olanların sevki bir sonraki döneme ertelenebiliyor. 

Askerliğini yapanların avantajı neler?

Askerlik süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay oldu. Ancak erbaş ve erlerden isteyen, terhise hak kazandığı tarihten itibaren askerliğini 6 ay daha uzatabilecek. Askerliğini 6 ay uzatanlara, uzatma döneminde asgari ücretin üzerinde harçlık verilecek. Harçlık bu yıl rütbeye göre;  er için: 2.570 lira, onbaşı için: 2.736 lira, çavuş için: 2.902 lira oldu.

Kura sonuç tarihi

Başvuru bilgilendirmesinde “Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri 2021 yılı Ocak ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.” denildi.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir