Reklam Alanı
Reklam Alanı

Mahir Eller Projesi Kapsamındaki Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları Hakkında Duyuru

Paylaş:

✔ Mahir Eller Projesi Kapsamındaki Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları Hakkında Duyuru

İlan Bilgileri

  • İlan No: ILN01290346
  • Şehir: ANKARA
  • İlçe: Çankaya
  • İlan Türü:
✔ “MAHİR ELLER PROJESİ” TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
HEDEF: NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İLE İSTİHDAMI ARTIRMAK 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında yürütülen “Mahir Eller Projesi” kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

12 ilin Ticaret ve Sanayi Odalarının işbirliğinde gerçekleşen “Mahir Eller Projesi” ile mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak mesleğini belgeleyen kişiler için işverenlere 6 aya kadar aylık 290 Avro destek sağlanıyor.

TEK KOŞUL MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

Proje; İzmir, Kayseri, Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa’da uygulanıyor. İllerdeki Ticaret ve Sanayi Odalarının işbirliğinde yürütülen proje ile işverenler, çalışanları için 120 alanda Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni ücretsiz alabiliyor.

Projeden hem Türk vatandaşları, hem de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) yararlanabiliyor.

İşverene sunulan mali teşviklerden faydalanmak için tek koşul ise “Mahir Eller Projesi” kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması.

İZMİR’DE BAŞVURU SÜRECİ HIZ KESMİYOR

İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yürütücülüğünde ilerleyen projede, bugüne kadar mesleki yeterlilik sınavlarına girmek için yaklaşık 3 bin kişi başvuruda bulundu.

Bu kişiler arasında belirli bir uzmanlığı olan ve sınavlara yönlendirilenlerin sayısı ise, bin 500’ü buldu. Sınava katılanlar arasından bin 174 kişi başarı sağlayarak mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.

Şimdiye kadar yapılan sınavlarda İzmir’de öne çıkan meslek kolları arasında inşaat, metal ve ulaşım sektörleri yer alıyor. 

Ayrıca, “Mahir Eller Projesi” ile Türkiye’de en yüksek sayıda mesleki yeterlilik belgesine sahip kadın tren sürücüsü olan şehirler arasında İzmir de yer aldı. Sınavlarda başarı gösteren kadın adaylar için bu alanda projenin sunduğu istihdam teşvikleri kapsamına alındı.

Mesleki yeterlilik sınavlarına ilginin yoğun olduğu projede, Suriyelilere yönelik ayrılan kotalar başvuru sahiplerini beklemeye devam ediyor. Proje kapsamında, sınav materyalleri Arapçaya da çevrilerek nitelikli GKAS’ı işgücüne kazandırmak amaçlanıyor. 2021 yılının ortalarında tamamlanması planlanan “Mahir Eller Projesi”, nitelikli işgücü ile işverenlerin bir araya getirerek, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlamayı planlıyor. Projenin hedefleri arasında ayrıca, işverenlerin mesleğin gerektirdiği niteliklerin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi ve becerileri tescillenmiş iş gücüne sahip olması da yer alıyor. (www.mahirellerprojesi.com)


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir