Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 168 0

Ruslar Yayınladı, Doğrudan Türkiye’ye Bağlanıyor….

Paylaş:

Moskova’da imzalanan anlaşmanın detayları belli olmaya başladı. Kommersant gazetesi Türkiye ve Azerbaycan’ı doğrudan bağlayacak yeni haritayı bugün yayımladı.

Dağlık Karabağ savaşı 44 günde Azerbaycan’ın tarihi zaferiyle sona erdi, 9 Kasım’daki ateşkes anlaşmasının ardından hafta içinde Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni imzalar atıldı.

11 Ocak günü Rusya Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan savaşın bitmesinden sonra ilk kez Moskova’da biraraya geldiler.

Aliyev ve Paşinyan ise el sıkışmadığı toplantı yaklaşık dört saat sürdü, ardından Putin misafirleriyle ikili görüşmeler de yaptı.

Zirvede imzalanan bildiriye göre, Dağlık Karabağ’da inşaat, ekonomik ilişkiler ve altyapı projelerini geliştirmek için somut adımlar atmak üzere üç ülkenin hükümet başkanlarının başkanlık ettiği bir çalışma grubu oluşturuluyor.

Rusya lideri Putin, “Bugünkü toplantıyı özellikle önemli ve faydalı buluyorum, çünkü bölgedeki durumun gelişmesi için konuşup ortak bir anlaşma imzalayabildik” ifadesini kullandı.

İlham Aliyev ise, “Bütün bunlar, Vladimir Putin’in bir zamanlar söylediği gibi, Dağlık Karabağ sorununun geçmişte kaldığını ve gelecek hakkında düşünmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.

İlham Aliyev ayrıca, Azerbaycan’ın Türkiye ve İran sınırındaki Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ilk kez bir demiryolu bağlantısına sahip olacağını söyledi.

İlham Aliyev’in sözünü ettiği bağlantıyı gösteren harita, bugün Rus medyasında yayımlandı. Kommersant gazetesi, Azerbaycan ve Ermenistan arasında inşa edilecek yollar ve demiryolu projelerini gösteren haritayı sayfalarına taşıdı.

Ermenistan ile Rusya arasında bağlantı

Harita, Azerbaycan ve Türkiye arasında kurulacak bağlantıyı açıkça gösteriyor. Yeni projede ayrıca Ermenistan ve Rusya bağlantısı da var. Bağlantı yolu ile, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kapanan demiryollarının yaklaşık 30 yıl sonra yeniden canlandırılması amaçlanıyor.

Dağlık Karabağ’a yerleşen 1960 Rus barış gücü askerinden bazıları tarafından korunan Dadivank Manastırı yine gündeme geldi. Papazlar, Facebook hesabında manastırın Azerbaycan ordusu tarafından kuşatıldığını yazdı.

Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmıyor ve Rus barış gücü askerleri de herhangi bir açıklama yapmadı. Dadivank Manastırı, Ermenistan’ın 9 Kasım anlaşması gereği iade ettiği Kelbecer’de bulunuyor.

9 Kasım tarihinde imzalanan tarihi anlaşmayla, Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır Ermenistan işgali altındaki topraklarının büyük çoğunluğunu resmen geri aldı. Ağdam, Kelbecer ve Laçın çevresindeki işgalci Ermeniler 1 Aralık 2020 tarihine kadar çekildi, Azerbaycan askerleri bölgeye yerleşti.

Yapılan anlaşma ile, Dağlık Karabağ’daki çatışma hatlarına 1960 Rus barış gücü askeri yerleştirildi. Ermenistan ve Hankendi arasındaki Laçın Koridoru’nun güvenliği de Ruslar tarafından sağlanıyor.

Türkiye ise anlaşmanın gereği olarak Rusya’yla birlikte Dağlık Karabağ sınırında kurulan ateşkes gözlem merkezinde askerleriyle yer alıyor.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir