Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 172 0

Türksat 5A’dan Sonra Türksat 5B Uydu Yapım Çalışmalarında da Sona Yaklaşıldı…

Paylaş:

Türksat 5A’dan Sonra Türksat 5B Uydu Yapım Çalışmalarında da Sona Yaklaşıldı…

 Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05.15’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden başarıyla fırlatılan uydudan sonra, TÜRKSAT 5B ile ilk yerli ve milli uydu TÜRKSAT 6A’nın da bir yıl içinde uzaya fırlatılması planlanıyor.

3 gün boyunca sürecek Uydu Teknolojileri Haftası’nın ilk gününde, Türksat 5A’nın fırlatılması gibi önemli çalışmaların tamamlandığı bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Bakan Adil Karaismailoğlu, 2020 yılının, salgına rağmen, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak büyük hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir yıl olduğunun altını çizdi.

-“ Yaptığımız çalışmaların bugün ve yarın gelecek nesillere ilham kaynağı olmasını istiyoruz”

 Ulaşım ve haberleşme alanlarında çağın gerekliliği olan; mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen bütünsel kalkınma odaklı bir strateji ile çalışmaları hızlandıracaklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, “7-8-9 Ocak günlerinde Türkiye’nin uydu teknolojileri vizyonunu konuştuğumuz düşünce platformlarını ve genç nesillerin bu alana ilgisini destekleyecek deneyim ortamlarını hayata geçiriyoruz.  Uydu Teknolojileri Haftası vesilesiyle paydaşlarımıza tek bir çatı altında deneyimsel uygulamalar ve zenginleştirilmiş içeriklerle ilişki ağlarını geliştirecekleri önemli bir fırsat da sunacağız. ‘Bilimsel merak’ dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefi taşıyan Türkiye’miz için de en değerli itici güçlerden biri. Yaptığımız çalışmaların bugün ve yarın gelecek nesillere ilham kaynağı olmasını istiyoruz” dedi.

-“Türksat 5B yapım çalışmaları sona yaklaştı”

Türksat 5A’nin hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ardından uzaydaki aktif haberleşme uydu sayımız 4’e çıkmış oldu. Ardından TÜRKSAT 5B uydumuz geliyor. Türksat 5B’nin yapım çalışmaları da sona yaklaştı. 42 derece doğu yörüngesine gönderilecek Türksat 5B ile de ülkemizin Ka-Bant kapasitesini artmış olacak. Türksat 5A ve ardından Türksat 5B uydularımızın hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’nin frekans hakları korunurken, gelecek yeni nesil haberleşme uyduları için yeni frekans hakları elde etmiş olunuyor.

-“Türksat 6A’nın da uzay vatanda yerini alacağı günler yakındır”

Karaismailoğlu sözlerine şu şekilde devam etti :

“Yerli ve milli uydumuz 6A’nın da uzay vatanda yerini alacağı günler yakındır. İnşallah, medarı iftiharımız Türksat 6A’yı 2022 yılında tamamlayarak uzaya göndermeyi hedefliyoruz. Türksat 6A’nın üretimi, mühendislik modeli ile uçuş modelinin entegrasyon faaliyetleri eş zamanlı olarak devam ediyor. Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünde, kendi uydusunu yapabilen Dünya’nın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız. Tüm ulaşım ve iletişim yatırımlarımıza dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak, ülkemizin ve milletimizin layık olduğu, refah ve huzur içindeki yarınlarını inşa edeceğiz.”


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir