Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Faydalı Bilgiler 254 0

Kat Mülkiyeti Ne Demektir?

Paylaş:

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı terimleri birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Akıllara gelen ilk soru ise acaba kat mülkiyeti ve kat irtifakı aynı şey mi, olmaktadır. Kat mülkiyeti ve kat irtifakı aynı şeyler değildir.

Kat mülkiyeti, bir daireye veya iş yerine ne şekilde sahip olduğunuzu belirleyen kanuni bir tanımdır. Kat mülkiyeti tipinde bir tapuya sahip gayrimenkulün, yasal olarak bir iskan probleminin olmadığını ve inşaatının projelerine uygun olarak kanunlar çerçevesinde tamamlandığını ifade eder.

Kat mülkiyeti inşaatı tamamlanmış bir yapıda daire, büro, depo, mağaza gibi ayrı ayrı ve tek başına kullanılmaya uygun bölümler üzerinde, gayrimenkulün maliki ya da malikleri tarafından kurulan mülkiyet hakkına denir. Kat irtifakından farklı olarak kat mülkiyetinde bina inşaatının tamamlanmış olması gereklidir.

Kat mülkiyeti nedir? sorusunun cevabı “634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu” nda tanımı yapılmıştır. Kanunda binanın tamamlanmış olması sonrasında kat, daire, iş yeri, dükkan, depo bölümlerinin amacı ile kullanılmaya elverişli olması koşuluyla ortak maliklerin kararı ile mülkiyet haklarının ayrılabilmesi ve bağımsız mülkiyet hakkının oluşturulabilmesi olarak belirtilmiştir.

Yani, kat mülkiyetinin esası bağımsız bölümlerin ayrılarak şahısların bunlara sahip olduğunu tapu sicil kütüklerinde resmi olarak belgelenmesidir.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir