Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Faydalı Bilgiler 507 0

Sitelerdeki Ortak Yerlerden Gelir Elde Etmek Mümkün mü?

Paylaş:

Gelir Elde Etmek Amacıyla Ortak Yerler Kiraya Verilebilir mi veya bu yerler Site Yönetimi Tarafından İşletilebilir mi?

Ortak yerlerden gelir elde etmenin birinci yolu, adı geçen bu yerleri site yönetimi tarafında işletilmesidir.

Sitenin ortak kullanımına açık; kantin, kafeterya, büfe, otopark gibi yerler site dışındaki kişilere de hizmet verecek şekilde işletilebilir.

Ya da spor salonu, sadece site sakinlerine değil de dışarıdan gelecek insanların da yararlanabileceği şekilde işletilebilir.

Örneğin, havuza site dışındaki misafirlerden giriş karşılığı aidat makbuzu düzenlenerek ücret alınması ve gelir elde edilmesi uygulanan durumlardan biridir.

İşletmecilik sırasında, apartman ve site sakinleri kendi arasından kişileri idari anlamda görevlendirebileceği gibi dışarıdan profesyonel kişileri de görevlendirebilir.

Ortak Yerleri Kiraya Verilebilir

Ortak yerlerin işletilmesi kazançlı olmaktadır. Ancak, bürokratik işlemleri bünyesinde barındıran sıkıntılı bir süreç olduğu da unutulmamalıdır.

Esasen ortak yerlerin işletilmesi yerine, kiralanması yoluyla gelir elde etmek, çok daha kolay ve kazançlı olmaktadır.

Kantinin kiraya verilmesi, ortak kullanım kapsamındaki işyerlerinin kiralanması, kapıcı dairesinin kiralanması, hatta apartman ya da site kapsamındaki binaların duvarlarının reklam amaçlı kiralanması uygulamada kullanılmaktadır.

Bunlara özellikle son yıllarda, GSM operatörlerinin site sınırları içinde baz istasyonu kurmasına müsaade edilmesi ve bu yolla gelir elde edilmesini de ilave etmek mümkündür.

Kiraya Vermek veya işletmek İçin Oybirliği Zorunlu mu?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler açmak için oybirliği ile karar alınması şarttır (KMK.madde: 24).

” …. ana yapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadiyle kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oy birliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir”. (KMK. Madde: 45)


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir