Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Haberleri 152 0

KMK’na Göre Öncelikle Satınalma Hakkı Var mı?

Paylaş:

Kat Mülkiyeti Kanunu’na Göre Öncelikle Satınalma Hakkı Var mı?

KMK öncelikle satınalma hakkını 8. madde ile düzenlenmiştir. Maddenin 1. fıkrasına göre; ” Kat mülkiyeti kurulmuş bir gayrimenkulün bağımsız bölümlerinden birinin veya kat irtifakı bağlanmış arsa payının satılması halinde diğer kat maliklerinin veya irtifak hakkı sahiplerinin öncelikle satın alma hakkı yoktur.”

Fakat, hissedarı olan (ortaklı) gayrimenkulle ilgili olarak anılan maddenin 2 fıkrasında; “Bir bağımsız bölümün paydaşlarından birinin kendi payını başkasına satması halinde öteki paydaşlar, öncelikle satınalma hakkını kullanabilirler.” denilmiştir.

Maddenin son fıkrasında ise “Sözleşmede bu maddenin aksine hüküm konulabilir.” ifadesi yer almıştır.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir