Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 193 0

TSE Türkiye’nin İlk Nükleer Enerji Santralinde Kullanılacak Ekipmanların Denetimini Yapacak….

Paylaş:

TSE Türkiye’nin İlk Nükleer Enerji Santralinde Kullanılacak Ekipmanların Denetimini Yapacak….

Nükleer enerji sektöründe yerli katkının artırılması, teknoloji transferi, insan kaynağının ve milli standartlarımızın geliştirebilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten TSE Başkanı Şahin, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için ekipman üretecek 29 farklı üreticinin imalatçı onayı denetimleri Enstitümüzce tamamlandı. Başta Rusya, Ukrayna ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 3 yıl içinde 200’e yakın yabancı menşeili imalatçının denetimini gerçekleştireceğiz. Bu çerçevede inşaat ve saha denetimleri alanında Akkuyu NGS’nin kurucu, alt yüklenicileri ve nükleer yapı denetimi şirketlerine ilişkin saha kontrollerinin yapılıp raporlanması faaliyetlerine başladık.”

Şahin, Akkuyu NGS için ekipman üreten firmalarda üretilen nükleer güvenlik açısından önemli ekipmanların imalat denetimlerini de yaptıklarına işaret ederek, TSE’nin ayrıca doğal gaz depolama ve sondaj çalışmaları konularında da proje yönetim hizmeti sağladığını söyledi.

“Tüm hizmet birimlerinin bir arada olacağı kompleksin çalışmalarına başladık”

Gelecek yıl hizmetlerinin artarak devam edeceğini vurgulayan Şahin, TSE’nin Akkuyu NGS, Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi, Konya Karapınar GES Santrali Projesi gibi Türkiye’nin önemli projelerine standardizasyon ve uygunluk değerlendirmedeki altyapı ve birikimiyle teknik destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Enstitünün Hedefleri

Şahin, Enstitünün hedeflerine değinerek, “Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası alanda stratejik ve öncelikli sektörler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan uygunluk değerlendirme hizmetlerinde TSE’nin pazar payını arttırmak öncelikli hedeflerimizden biri. Ülkemiz standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alt yapısını güçlendirecek, yurt dışı bağımlılığını azaltacak ve TSE’nin tüm hizmet birimlerinin bir arada hizmet sunacağı bir kompleksin test ve değerlendirme kampüsünün kurulması için de çalışmalara başladık.” diye konuştu.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir