Reklam Alanı
Reklam Alanı
Faydalı Bilgiler 201 0

Fermente Süt Ürünlerinden Kefir ve Sağlık….

Paylaş:

Fermente Süt Ürünlerinden Kefir ve Sağlık….

Kökeni Kafkasya’ya dayanan Kefir; fermente süt ürünleri içerisinde yoğurttan sonra önemli bir yer tutar. Eski çağlardan günümüze tüm dünyaya yayılmıştır.

Kefir tanesi kullanılarak elde edilen Kefir, genellikle inek sütünden elde edilir. Bununla birlikte keçi, koyun sütlerinden veya bitkisel kaynaklı sütlerden de kefir üretilir.

İlginizi Çekebilir: Patatesli Çerkez Mantısı Tarifi… Lütfen Tıklayınız….

Fermantasyon;

Fermantasyon; bakterilerin veya mantar gibi mikroorganizmaların, büyümek için besinleri kaynak olarak kullandığı bir süreçtir.

Kefir üretiminde bakteri fermantasyonu ile birlikte sindirim sistemi sağlığı için önem taşıyan, asetik asit, bütirik asit gibi “Kısa Zincirli Yağ Asitleri” oluşur. Kısa Zincirli Yağ Asitleri, kefirin sindirim ve bağışıklık sisteminin sağlığını destekleyiciliği ile şeker veya kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları önleyici olası etkilerinde önemli rol oynamaktadır.

Fermantasyonla, “Kısa Kincirli Kağ Ksitleri” ne ek olarak sağlığı desteklemeye yardımcı olabilecek aromatik bileşikler gibi metabolik ürünler de oluşur.

Kefir üretiminde, bakteri fermantasyonuna ek maya fermantasyonunun da olması, kefiri diğer fermente süt ürünlerinden farklı kılmaktadır. Kefirin kendine has ekşi ve keskin tadının oluşmasında “maya fermantasyonu” nun rolü büyüktür.

İlginizi Çekebilir:  Sıra Sofralarının Lezzeti Afyon Kebabı…Lütfen Tıklayınız….

Günümüzde, kefir taneleri kullanılarak kefir elde edilebildiği gibi, başlatıcı yani “Starter Kültür” ler kullanılarak üretilen “Endüstriyel Kefir” ler de tüketicilere sunulmaktadır.

Sütten elde edilen kefir, sütün bileşiminde bulunan tüm besin öğelerini ve fermentasyonla oluşan sağlığa faydalı diğer bileşenleri içerdiği ve sindirimi de kolay olduğu için besleyicidir.

1 su bardağı kefir günlük ihtiyaçlarımızın ne kadarını karşılayabilir?

Enerji ve besin ögeleri1 su bardağı kefirGünlük ihtiyacın ne kadarını karşılamaya destek olur?
Enerji132 kcal%7
Karbonhidrat8 g%3
Yağ7 g%11
Protein7 g%12
Kalsiyum240 mg%24
Fosfor180 mg%26
Magnezyum26 mg%7
A vitamini106 mcg%11
B2 vitamini0,3 mg%24
B12 vitamini2 mcg%67
Folik asit10 mcg%3

Kefirin öne çıkan sağlığımıza olası etkileri….

Besin değeri yüksektir

1- Protein, karbonhidrat ve yağ içeriği dengelidir

2- A, B2, B12, folik asit vitaminleriyle kalsiyum, magnezyum ve fosfor mineralleri bakımından zengindir. Biotin’* in de iyi bir kaynağıdır.

3- Vitamin ile mineral gereksinimin fazla olduğu, büyüme ve gelişme çağındaki çocukların ergenlik dönemlerinde günlük vitamin, mineral ve protein alımına da destek olabilir.

Sindirim sistemi sağlığını düzenlemeye katkı sağlar

1- Kefirin içerdiği laktik asit bakterileri ile ishal, kabızlık ve emilim bozuklukları gibi sindirim sistemi sorunlarının görülme sıklığını ve süresini azaltabileceği belirtilmektedir.

2- Kefirin laktoz içeriğinin süte oranla düşük olması sebebiyle “Laktoz İntoleransı” olan kişiler laktozsuz sütler gibi kefiri de tercih edebilirler.

3- Kefir, düzenli olarak tüketildiği takdirde sağlıklı bir sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur

1- Protein içeriği sayesinde midede uzun süre kalarak tokluk hissinin oluşturan kefir, kan şekerinin daha yavaş yükselmesine de yardımcı olur.

2- Bu sayede iştahın kontrolüne yardımcı olarak fazla besin ve enerji alımını önler. Böylelikle vücut ağırlığının kontrolüne destek olabilir.

Kolesterol düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur

Düzenli kefir tüketiminin, probiyotik etkisi yani içerdiği laktik asit bakterileri ve mayalar ile toplam kolesterol ve LDL kolesterol (halk arasında bilinen adıyla kötü huylu kolesterol) düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur.

Kefir gibi probiyotik içeren besinlerin düzenli tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterebilir.

Kefir bağışıklık sistemine destek olabilir

1- Besin değeri sayesinde bağışıklık sisteminin oluşması ve güçlenmesine yardımcı ve iskelet sistemi sağlığına destek olabilir.

2- Bununla birlikte sindirimi kolay olan kefir, yapısında bulunan vitamin, mineral ve proteinlerle de sağlıklı bağışıklık sisteminin devamına destek olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Tirebolu Mutfağının Meşhur Yemekleri…Lütfen Tıklayınız….

3- Kefir, probiyotik özelliği ile patojen yani hastalığa yol açan mikroorganizmaların sindirim kanalında çoğalmalarına engel olur.

4- Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki gösterir.

Kefirin kemik sağlığına katkısı

1- Kalsiyum içeriğiyle ve içerdiği laktik asit bakterilerinin kalsiyum emilimine yardımcı olması sebebiyle, vücutta iyi kullanılabilen bir kalsiyum kaynağıdır.

2- Kalsiyum içeriğiyle birlikte, fosfor ve K vitamini kaynağı olarak da kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

*Biotin nedir?

B vitamini kompleksinden biri olan biotin suda çözünen, kayıplara karşı dayanıklı bir vitamindir. Biotin vücudumuzda ince bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir. Türkçe Biyotin olarak adlandırılan Biotin ayrıca, B7 vitamini, Biotin-D, H Vitamini, Koenzim R veya W- Factor olarak da isimlendirilmektedir.

 Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

İlginizi Çekebilir:  Çankırı Mutfağının Meşhur Yemekleri….Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Mutfağınızın Lezzeti Sadeyağ Nasıl Yapılır? Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Süzme Peynirli Biber Dolması…Lütfen Tıklayınız….


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir