Reklam Alanı
Reklam Alanı
Etler ve Balıklar 460 0

Lezzetine Bayılacağınız İç Yağında Saç Kavurma

Paylaş:

✔ Lezzetine Bayılacağınız İç Yağında Saç Kavurma

İç yağ; küçükbaş ve büyükbaş hayvanların vücutlarından özellikle de belde, bağırsak ve böbrek çevrelerinden elde edilen hayvansal yağlardır. Farklı sektörde hammadde olarak kullanılan  dana iç yağlar, en fazla gıda sanayisinde kullanılmaktadır. Sucuk, salam, sosis, köfte yapımında kullanılan çeşitli dana ve koyun iç yağları aynı zamanda döner, kebap, kavurma gibi yiyeceklerin lezzetlerini arttırmak için de tercih edilmektedir. Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 400 gram dana kontrfile (veya dana kuşbaşı),
 • 150 gram dana iç yağı,
 • 1 büyük domates,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2 adet köy biberi,
 • 1 dolu çay kaşığı karabiber,
 • 1 dolu çay kaşığı tuz,
 • lavaş,

Yapılışı:

Kuşbaşı doğranan iç yağını, kuşbaşı büyüklüğünde doğrayın.

Sonra sac tava (yoksa vok tava) da iç yağını, orta ateşte eriyene kadar ısıtın.

İç yağı iyice eridikten sonra, 400 gram kuşbaşı doğranan dana kontrfile eti parça parça saca koyun (tamamını bir anda saca/tavaya koymayın).

Kavrulmaya başlayan etleri kenara alın ve yenilerini sacın ortasına ekleyin.

Son olarak, ete tadını vermesi için ince doğranan biberleri ve sarımsakları üzerine ekleyin. Pişince, lavaşla servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍

*Bilgi: İsteğe göre pişmekte olan etlerin üzerinde lavaş ısıtılabilir, böylece etin yağı lavaşı lezzetlendirmiş olacaktır.

✔ İç Yağ Tüketiminde Önemli Noktalar

Uzmanlar tarafından sağlıklı bir yaşam için önerilen havyansal yağlar, büyük ve küçükbaş hayvanların lipid malzemelerinden elde edilmektedir. Günümüzde iç yağlar olarak da bilinen hayvansal yağlar uzun yıllardır Türk mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çeşitli yerlerinden elde edilen iç yağlar, elde edildiği bölgeye göre farklı şekillerde adlandırılmaktadır. İç yağlar, mutfaklarda pişen yemeklere eşsiz bir lezzet vermenin yanı sıra hazır tüketim hayvansal gıda üretimi yapan endüstriyel firmalar tarafından da tamamlayıcı malzeme olarak görülmekte ve kullanılmaktadır.

Örnek verecek olursak: salam, sucuk, sosis, döner gibi hazır gıdaların üretiminde iç yağlar olmazsa olmazdır ve sıklıkla kullanılmaktadır. İç yağlar gıda endüstrisinin dışında farklı sektörlerde de rol almaktadır.

İç yağların, büyüme ve gelişme döneminde olan çocuklar için faydası oldukça büyüktür. Bunun yanında hayvansal ürünlerle birlikte tüketilmesi de önerilmektedir. hayvansal ürünlerle birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

Vitamin, protein ve omega 3 açısından fazlasıyla zengin olan iç yağların vücudumuza olan başlıca faydaları:

 • Bağışıklık sistemine iyi gelmektedir.
 • Beyin, kas ve iskelet sistemini güçlendirmektedir.
 • Deri hücrelerinin yenilenmesinde etkili olmaktadır.

✔ DANA KAVRAM YAĞI

Dana kavram yağı büyükbaş hayvanlarda bulunan etin yağlı halidir. Sucuk, salam, sosis, köfte ve döner üreten firmaların, üretimde kullandığı bu yağ çeşidi aynı zamanda, Kasap ve Restoranlar için de tercih edilen bir üründür.

Büyükbaş hayvanlardan edilen bu yağları temizleme işlemi yapıldıktan sonra gerekli kontrolleri yapılan kavram yağı et ürünlerinde önemli bir yağ çeşidi olduğu için herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

✔ Kavram yağının sağlığımıza olan faydaları

* Evde köfte yapacağınız da yada sosis, sucuk yapacağınız da kavram yağını orantılı kullanmanız bu yiyeceklere ekstra lezzet katacaktır.

* Kavram yağları, et ürünleri üretiminde vazgeçilmez bir ham madde olarak hem sanayide hem de evde kullanabilir.

* Kavram yağı şarküteri ürünlerinde ve köftede direkt olarak kullanılabilir.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir