Damak Çatlatan Lezzet Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

✔ Damak Çatlatan Lezzet Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

🌱 Afyonkarahisar’ın zengin mutfağı ağırlıklı olarak hamur işlerine ve hayvansal ürünlere dayanır.

🌱 Afyon, manda sütünden elde edilen eşsiz kaymağı ve kaymaklı lokum başta olmak üzere kendi üretimine dayanan kendine has çok çeşitli ürünlere sahiptir.

Bol sulak alanlarda yaygın olarak yetişen mandalar, Afyon’da haşhaş küspesi” yle beslenince ortaya yağ oranı düşük ama lezzeti çok yüksek Afyon kaymağını çıkarıyor.

🌱 Mandalar, ineklere göre daha az süt verir. Ancak, manda sütünden yapılan kaymak, inek sütünden yapılan kaymağa oranla daha az yağ oranına sahiptir.

Afyon’da yetişen mandalar geleneksel olarak “haşhaş küspesi” ile besleniyor. Haşhaşın içerisinde yer alan kodein ve haşhaş tohumları alındıktan sonra ortaya çıkan haşhaş atığı olan küspenin besin değeri oldukça yüksektir. Bununla beslenen mandaların sütlerinin kalitesi de çok daha yüksek oluyor.

Afyon kaymağı, Afyon kaymaklı ekmek kadayıfı, Afyon pastırması, patatesli ekmek, Afyon sucuğu, Çay ilçesi vişnesi ve Şuhut keşkeği gibi coğrafi işaretli bir şekilde korunan ve onlarca farlı eşsiz yöresel lezzete sahiptir.

✔ Afyon Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Malzemelerimiz:

  • 1 adet kuru ekmek kadayıfı
  • 2,5 kilo toz şeker,
  • 2,5 kilo su,
  • ½ adet limon,
  • Afyon kaymağı,

Yapılışı:

Öncelikle şerbeti için tencerede su, şeker ve limon suyunu kaynatın.

Diğer tarafta, ekmek kadayıfını pişirme tepsisinde kabarması için 10-15 dakika ılık suda ıslatın.

☘ Suyu süzülen ekmek kadayıfını ocağa koyun ve üzerine, hazırlanan sıcak şerbeti dökün.

Pişirme işlemi devam ederken, kadayıf ile tepsinin kenarı arasında biriken şerbeti kepçe ile kadayıfın üzerine yavaş yavaş gezdirin.

Şerbetini çektikçe, tepsinin kenarlarında biriken şerbet ile üzerini tekrar ıslatın. Bu sırada kadayıf kabaracaktır. Bu işleme, kadayıf şerbetini tamamını çekene kadar devam edin.

☘ Şerbeti tamamen çekince üzerine kapağını kapatın ve demlendirin. Ekmek kadayıfını başka bir tepsiye ters çevirerek alın.

Soğumaya bırakın ve soğuyunca üzerine Afyon kaymağını koyup, servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂

✔ Manda Kaymağı

🌱 Manda Kaymağı, manda sütünden elde edilen bir  yoğun, kıvamlı lezzetli, kalorisi yüksek bir  kaymaktır.  En iyi kaymak, manda sütünden yapılır. Manda sütü, inek, koyun, keçi sütlerinden  daha yağlı ve kıvamlıdır. 

🌱 Manda kaymağının kaliteli bir bal ile tüketilmesi tavsiye edilir. Manda kaymağı;  kabak tatlısı, ekmek kadayıf ve ayva tatlılarının  lezzetine  lezzet katan bir  kaymaktır.

✔ Manda Sütünün Faydaları

🌱 Vitamin ve protein zenginidir. Diğer sütlere oranla, yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir.

🌱 Protein verimlilik oranı fazladır.

🌱 Mineral zenginidir. Kalsiyum, demir ve fosfor oranı diğer sütlerden kat kat fazladır.

🌱 Yağ miktarı fazla olduğundan verdiği enerji miktarı da diğer sütlere oranla daha fazladır. Diğer sütlere oranla 2 kat fazla yağlıdır, bu da manda sütünün vücuda 2 kat fazla enerji vermesi anlamına gelir.

🌱 Yağı fazla da olsa, kolesterolü yok denecek kadar az miktardadır. Diğer sütlere göre kolesterol değeri 3,14 mg/g azdır.

🌱 Doğal antioksidan kaynağı olan, E vitaminin de öncü maddesi niteliğindeki alfa tokoferol miktarı ve peroksidaz aktivitesi fazladır. Bu da, manda sütünden üretilen tüm ürünlerin kalp hastalıklarına ve kansere faydalı olmasını sağlar.

🌱 İmmunoglobulin, laktoferin, lisozim ve laktoperoksidaz gibi çeşitli biyokoruyucu maddeleri daha fazla içerdiğinden, özel diyetler için daha uygundur. Ayrıca bu durum, manda sütünü daha sağlıklı bir besin haline getirir.

🌱 Manda sütünden elde edilen yoğurt antibiyotik niteliğindedir.

🌱 Manda sütünden yapılan yoğurtta yüksek oranda B12 vitamini içerir. Kırmızı et yemeyenler ve vejetaryenler için sağlıklı bir alternatiftir.

🌱 Manda sütünden yapılan yoğurtta, magnezyum, çinko ve B2 vitamini bol olduğundan kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı söylenir.

🌱 Mide rahatsızlıklarının şikayetlerini azaltır.

🌱 Manda yoğurdunun mayalandırılması esnasında içindeki laktoz karbonhidratları parçalanır; bu durum sindirimi kolaylaştırır. Laktik asit bakterilerinin ürettiği antibiyotik ve antimikrobiyal maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir.

🌱 Manda sütünden yapılan mozarella, çocuk gelişimine katkı sağlar.

🌱 Kemik erimesini önler ya da yavaşlatır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Manda kaymaklı kadayıfı kim kaybetmişte biz bulalım 🙂 Buralardan görüyoruz sadece

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok