Reklam Alanı
Reklam Alanı
Tatlılar 629 1

Damak Çatlatan Lezzet Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı…

Paylaş:

Damak Çatlatan Lezzet Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı…

Afyonkarahisar’ın zengin mutfağı ağırlıklı olarak hamur işlerine ve hayvansal ürünlere dayanır. Afyon, manda sütünden elde edilen eşsiz kaymağı ve kaymaklı lokum başta olmak üzere kendi üretimine dayanan kendine has çok çeşitli ürünlere sahiptir.

Bol sulak alanlarda yaygın olarak yetişen mandalar, Afyon’da haşhaş küspesi” yle beslenince ortaya yağ oranı düşük ama lezzeti çok yüksek Afyon kaymağını çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir:  Dalgona Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Lütfen Tıklayınız….

Mandalar ineklere göre daha az süt verir. Ancak, manda sütünden yapılan kaymak, inek sütünden yapılan kaymağa oranla daha az yağ oranına sahiptir.

Afyon’da yetişen mandalar geleneksel olarak “haşhaş küspesi” ile besleniyor. Haşhaşın içerisinde yer alan kodein ve haşhaş tohumları alındıktan sonra ortaya çıkan haşhaş atığı olan küspenin besin değeri oldukça yüksektir. Bununla beslenen mandaların sütlerinin kalitesi de çok daha yüksek oluyor.

Afyon kaymağı, Afyon kaymaklı ekmek kadayıfı, Afyon pastırması, patatesli ekmek, Afyon sucuğu, Çay ilçesi vişnesi ve Şuhut keşkeği gibi coğrafi işaretli bir şekilde korunan ve onlarca farlı eşsiz yöresel lezzete sahiptir.

Afyon Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Malzemelerimiz:

 • 1 adet kuru ekmek kadayıfı
 • 2,5 kilo toz şeker,
 • 2,5 kilo su,
 • ½ adet limon,
 • Afyon kaymağı,

Yapılışı:

*Öncelikle tencerede şeker ve limon suyu ile su kaynatılarak şerbeti hazırlayın.

*Diğer tarafta, ekmek kadayıfı pişirme tepsisinin içinde kabarması için 10-15 dakika ılık suda ıslatın.

*Suyu süzülen ekmek kadayıfı ocağa koyun ve üzerine hazırlanan sıcak şerbeti dökün.

*Pişirme işlemi devam ederken, kadayıf ile tepsinin kenarı arasında biriken şerbet, kepçe yardımı ile kadayıfın üzerine yavaş yavaş gezdirin.

*Şerbeti çektikçe tepsinin kenarlarında biriken şerbet ile üzeri tekrar ıslatın. Bu sırada kadayıf kabaracaktır. Bu işleme, kadayıf şerbetin tamamını çekene kadar devam edin.

İlginizi Çekebilir:  Lütfen Lezzetine Bayılacağınız İç Yağında Saç Kavurma….Tıklayınız….

*Şerbeti komple çekince üzerine kapağını kapatın ve demlendirin. Ekmek kadayıfı başka bir tepsiye ters çevirerek alın.

*Soğumaya bırakın ve soğuyunca üzerine Afyon kaymağını koyup, servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

Manda Kaymağı

Manda Kaymağı, manda sütünden elde edilen bir  yoğun, kıvamlı lezzetli, kalorisi yüksek bir  kaymaktır.  En iyi kaymak, manda sütünden yapılır. Manda sütü, inek, koyun, keçi sütlerinden  daha yağlı ve kıvamlıdır.  Manda kaymağının kaliteli bir bal ile tüketilmesi tavsiye edilir. Manda kaymağı;  kabak tatlısı, ekmek kadayıf ve ayva tatlılarının  lezzetine  lezzet katan bir  kaymaktır.

Manda Sütünün Faydaları

 • Vitamin ve protein zenginidir. Diğer sütlere oranla, yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir.
 • Protein verimlilik oranı fazladır.
 • Mineral zenginidir. Kalsiyum, demir ve fosfor oranı diğer sütlerden kat kat fazladır.
 • Yağ miktarı fazla olduğundan verdiği enerji miktarı da diğer sütlere oranla daha fazladır. Diğer sütlere oranla 2 kat fazla yağlıdır, bu da manda sütünün vücuda 2 kat fazla enerji vermesi anlamına gelir.
 • Yağı fazla da olsa, kolesterolü yok denecek kadar az miktardadır. Diğer sütlere göre kolesterol değeri 3,14 mg/g azdır.

İlginizi Çekebilir:  Lor Peynirli Kemalpaşa (Kırmasti) Tatlısı….Lütfen Tıklayınız….

 • Doğal antioksidan kaynağı olan, E vitaminin de öncü maddesi niteliğindeki alfa tokoferol miktarı ve peroksidaz aktivitesi fazladır. Bu da, manda sütünden üretilen tüm ürünlerin kalp hastalıklarına ve kansere faydalı olmasını sağlar.
 • İmmunoglobulin, laktoferin, lisozim ve laktoperoksidaz gibi çeşitli biyokoruyucu maddeleri daha fazla içerdiğinden, özel diyetler için daha uygundur. Ayrıca bu durum, manda sütünü daha sağlıklı bir besin haline getirir.
 • Manda sütünden elde edilen yoğurt antibiyotik niteliğindedir.
 • Manda sütünden yapılan yoğurtta yüksek oranda B12 vitamini içerir. Kırmızı et yemeyenler ve vejetaryenler için sağlıklı bir alternatiftir.
 • Manda sütünden yapılan yoğurtta, magnezyum, çinko ve B2 vitamini bol olduğundan kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı söylenir.
 • Mide rahatsızlıklarının şikayetlerini azaltır.
 • Manda yoğurdunun mayalandırılması esnasında içindeki laktoz karbonhidratları parçalanır; bu durum sindirimi kolaylaştırır. Laktik asit bakterilerinin ürettiği antibiyotik ve antimikrobiyal maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Manda sütünden yapılan mozarella, çocuk gelişimine katkı sağlar.
 • Kemik erimesini önler ya da yavaşlatır.

İlginizi Çekebilir:  İştahınız Artıracak Kaşarlı Köfte Tarifi…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Fırında Patlıcanlı Domatesli Makarna Tarifi…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir: İtalya Mutfağından Midyeli Makarna…. Lütfen Tıklayınız….


Paylaş:

“Damak Çatlatan Lezzet Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı…” üzerine 1 yorum

 1. Manda kaymaklı kadayıfı kim kaybetmişte biz bulalım 🙂 Buralardan görüyoruz sadece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir