Reklam Alanı
Reklam Alanı
Atıştırmalıklar 521 0

Süzme Peynirli Ballı Profiterol

Paylaş:

✔ Süzme Peynirli Ballı Profiterol

Hazırlık ve Pişirme: 60 dakika

Porsiyon: 4 kişilik

Malzemelerimiz:

  • 250 gram süzme peynir,
  • 120 gram tereyağı,
  • 1 çorba kaşığı toz şeker,
  • 4 adet yumurta,
  • 6 çorba kaşığı un (tepeleme),
  • 1 kahve fincanı bal,
  • 1 tutam tuz,
  • 1 su bardağı su,

Yapılışı:

Tereyağı, tuz, şeker ve suyu tencerede karıştırın.

Yağ eriyince unu ilave edin ve karıştırarak muhallebi kıvamında pişirin.

Ilınınca mikserle çırpın.

Yumurtaları teker teker ilave ederek çırpmaya devam edin ve hamuru sıkma torbasına alın.

Yağlı kağıt serili fırın tepsisine, aralıklı olarak cevizden biraz daha küçük parçalar halinde sıkın.

150 derece fırında pişirin.

Suda bekletilmiş süzme peynir ile balı karıştırın ve profiterollerin içine paylaştırın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

✔ Protein Kaynağı Yumurta Nedir? Ne Değildir?

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin ve bunun için yapılan çalışmaların bir hayli revaçta olduğu günümüzde, sabah protein dozunuzu almanın en sağlıklı yolu yumurtalarınızı pişirmek ve kaynatmaktır. Bunun yanında, kızartma ile birlikte gelebilecek herhangi bir yağ, tuz ve doymuş sostan olabildiğince kaçınmaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

✔ Yumurta Nedir?

1- İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi, gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan besin maddelerini içeren harikulade bir besin kaynağıdır.

2- Besin değerinin en belirgin göstergesi, dış ortamda uygun sıcaklık ve nem sağlandığında, yumurtadan 21 günlük süre içerisinde civciv elde edilmesine olanak tanımasıdır.

3- Yumurta, yağ ve esansiyel aminoasitler bakımından zengin olup, kalorisi düşük bir besindir. Ayrıca, vitamin fosfor ve demir kaynağıdır. Karbonhidrat kalsiyum ve “C vitamin” miktarı ise düşüktür. 

✔ Tavukların atası…

Tavukların 150 milyon yıl önce yaşadığı kabul edilen Archaeopteryx adlı yarı sürüngen ve yarı kuş özelliğinde olan canlıdan evrim yoluyla meydana geldiği sanılmaktadır.  

✔ Yumurta kabuğunun renk farklılığı…

Kabuk renginden, kabuğun meydana getirildiği uterus(rahim)’den salgılanan pigmentler sorumludur. Aracuana ırkı tavuklarda ise, yumurta kabuğu mavi yeşil renktedir.

Kulak lobu beyaz olan tavuklarda yumurta kabuğu beyaz, kulak lobu kırmızı olanlarda ise yumurtalar kahverengidir. Yumurta kabuk rengi beyaz veya kahverengi olanlar arasında besleyici değer olarak farklılık yoktur. 

✔ Kabuktaki por sayısı…

Yumurtada yaklaşık olarak 7500 ile 17000 adet arasında çok küçük delikler (porlar) bulunur. Porlar yumurtanın çevresi ile gaz ve nem alışverişi yapmasına olanak tanır. Sayıca küt ucunda daha fazla bulunurken sivri uçta seyrek bulunur.  

✔ Hava boşluğu

Hava boşluğu yumurtanın küt ucunda bulunur ve iki kabuk altı zarlarının birbirinden ayrılmasıyla oluşur. Hava boşluğunun büyüklüğü, yumurtanın tazeliğini belirlemede bir ölçüttür. 

 ✔ Haşlama…

– 3. dakikada, hafif pişmiş yumurta sarısı ve katılaşmış beyaz,

– 4. dakikada, hafifçe katılaşan yumurta sarısı ve katılaşmış beyaz,

– 5. dakikada, katılaşmış yumurta sarısı ve beyazı,

– 6. dakikada, kaynama ile hafif yumurta sarısı,

– 7. dakikada, pişmiş yumurta,

Yumurta tok tutar;

Sabah kahvaltıda yenen yumurta bağırsaklarda uzun sure kaldığından tok tutar. Yumurta besin değeri yüksek, enerji değeri çok düşük olup (75-80 kalori) tokluk hissi yarattığı halde, fazla kalori yüklemez.  

✔ Yumurta sarısı…

Yumurta sarısı, yumurtanın en besleyici ve kuru maddesi en yüksek kısmıdır. Lesitinin varlığı yumurtanın kan yapıcı özellik sağlamaktadır.

Yumurta sarısının rengi; genotip, yaş, yemdeki lisin düzeyi, yetiştirme sistemi, yağlar, antioksidanlar, vitamin A ve kalsiyum tüketiminden etkilenir.

Yumurta sarısının renginin koyu ya da açık olması yumurtanın besin değeri üzerine herhangi bir farklı etkisi yoktur.  

✔ Yumurtanın büyüklüğü…

Yumurtanın büyüklüğü, genetik yapıya, yumurtlama devresi, tüy dökümünün etkisi, yumurtlama döngüsü, yemin bileşimi ve çevre koşullarına bağlı olarak değişir.

Sıcak havalarda yumurtalarda küçülme gözlenir. Yumurtlama devresi başlangıcında ise yumurtalar daha ufaktır.

Tüy dökümünden sonraki ikinci verim döneminde yumurtalar irileşir. Kullanılan yemin, protein ve linoleik asit kapsamı yumurta büyüklüğü üzerine etkisi vardır.

✔ Protein…

Yumurta proteinin biyolojik değeri tamdır (%94). Bu nedenle uzmanlar yumurtayı diğer gıda maddelerindeki protein kalitesini ölçmek için standart bir değer olarak kullanırlar. 60 gram ağırlığında ki yumurta ile insanın günlük hayvansal orjinli protein gereksiniminin ¼’ini karşılanmış olur.  

✔ Bir tavuk kaç yumurta verir?

Günümüz ticari hibrit tavukları ırkına bağlı olarak yılda yaklaşık olarak 250-350 arası yumurta verir.  

✔ Yumurtanın tazeliği…

Yumurtanın kalitesi, kırılarak ve iç kalite özelliklerine bakılarak anlaşılır. Kırmadan yapılacak en iyi test yumurtayı kaynamış suya koymaktır. Eğer yumurta batıyorsa taze, yüzüyorsa bayat olabilir.  

✔ Çiğ yumurta tüketimi…

Çiğ yumurta tüketiminde ciddi sağlık riskleri bulunur. Çünkü, salmonella bakterileri sıcaklıkla birlikte önemli oranda etkinliklerini kaybederler. Yumurtalar tüketimden önce pişirilmelidir.  

✔ Depolama…

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre maksimum depolama süresi yumurtladıktan sonra 28 gündür.  

✔ Yumurta depolamanın en iyi yolu…

– Yumurta oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay süre ile sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilir.

– Yumurtanın yüksek kalitede stabilizasyonunda en basit depolama yolu, satın alındıktan hemen sonra orijinal kartonunda buzdolabında saklamaktır.

– Karton su kayıplarını ve yumurta tadını diğer gıdalardan koku çekmesine engel olacak şekilde korumaktadır.

– Buzdolabında özellikle yumurtalar için tasarlanmış bölümlere yumurtaları koymak tavsiye edilmemektedir.

– Zira yumurtalar buralara konduğunda, yumurtaların zarar görmesi adına riskler taşımaktadır.

– Yumurta kabuğu yüzeyinde yaklaşık 17 bin gözenek bulunmaktadır ve bu gözenekler içerisinden yumurta, koku ve tat çekebilmektedir.

– Bu nedenle yumurtaların karton ya da kutu içerisinde saklanması onları taze tutar. 

Yumurta akında tel tel ya da kılçık gibi beyaz parça;

Bu yumurta akının normal içeriğidir ve şalaza olarak adlandırılır. Şalazanın bileşiminde protein ve antibiyotik yapılı Lisozim maddesi bulunur. Lisozim yumurta içine giren bakterilerin parçalanarak yumurtanın bozulmasını önler.  

✔ Kaç tane yumurta yenilebilir?

Günde şu kadar yumurta yiyebilirsiniz diyemeyiz. Ancak her gün bir yumurta yemenizi önerebiliriz. Yiyebileceğiniz yumurta sayısı sağlık durumunuza, gıda tüketim tercihlerinize ve hayat standardınıza bağlıdır. 

✔ Kırık yumurta tüketimi…

Kırık yumurtalar her zaman salmonealla ya da diğer zararlı mikroorganizmalar tarafından kontaminasyon (mikroorganizma bulaşımı) riski taşır. Bu yumurtalar tercihe bağlı olarak derhal kullanılmalıdır.  

✔ Çift sarılı yumurta tüketimi…

Çift sarılı yumurtalar genelde genç tavuklar tarafından meydana getirilir. Üreme sistemlerinin olgunlaşmasıyla birlikte yumurtlama hızlı meydana gelmekte ve foliküllerde birlikte olgunlaşan iki yumurtanın, yumurta kanalı birlikte gelmesi sonucu oluşmaktadır.

Bu durum, iki yumurta sarısının kombine bir şekilde tek yumurta kabuğunda oluşumuna neden olmaktadır. 3 ya da 4 sarılı yumurtalar ise pek nadiren görülür.  

✔ Temizlik…

Zemine düşen yumurtalar, tuz dökülerek kolayca temizlenebilir.

✔ Organik Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Organikleşmek, çevremiz için ve bireysel sağlığımız için en iyi seçenektir. Organik tarım uygulamaları kirliliği azaltmaya, sağlıklı toprağı korumaya ve su ile diğer değerli kaynakları korumaya odaklanmaktadır.

Bu dikkatli adımlar, çocuklarımızın ve gelecek nesillerin yaşayacakları güvenli bir yere ve sağlıklı bir geleceğe sahip olmaya devam etmelerine yardımcı olacaktır…

1- Antibiyotik Yok…

Kafeslerde ve hastalığa yatkın alanlarda yaşayan ve geleneksel yöntemlerle yetiştirilen tavuklar, genellikle “önleyici” antibiyotiklerle tedavi edilir.

Organik yumurta tükettiğiniz taktirde, bu antibiyotiklerin dolaylı yoldan da olsa vücudunuza girmesini engellemiş olursunuz.

2- Kimyasal Böcek İlacı Yok…

Geleneksel yetiştiriciler, genellikle tavukların bıraktıkları yumurtalardan kaynaklı zararları ve hastalıkları önlemek için ekinlerine “toksik kimyasal” lar uygularlar.

Bunun aksine, organik yetiştiriciler mahsullerinin zararlarını engellemek için yalnızca doğal ve organik caydırıcı maddeler kullanırlar.

3-  GDO Yok…

Organik yetiştiriciler, doğal yöntemlerle besleyip yumurtasını topladıkları tavuklara herhangi bir kimyasal takviye vermedikleri için, GDO, organik yumurtalarda görülmeyen bir durum haline gelmiştir.

Sağlıklı ve huzurlu günleriniz olması dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir