Çankırı Mutfağının Meşhur Yemekleri

✔ Çankırı Mutfağının Meşhur Yemekleri

Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin şehirlerdendir. Çankırı, doğal güzelliklerin yanı sıra bitki ve ağaç yönünden de oldukça zengindir. Bölgenin geçiş iklimine sahip olması birçok ağaç türü ve bitkinin yetişmesine olanak sağlamıştır.

Çankırı

Çankırı Mutfağı, genellikle sebze türü yemeklere yönelmiştir. Zeytinyağlı Pırasa Dolması, Hoşmerim, Mıkla, Yumurta Tatlısı ve Yaren Güveci Çankırı’nın meşhur lezzetleri arasında yer alırlar.

✔ Yumurta Tatlısı
Yumurta Tatlısı

Adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda yumurtanın kullanılmasıyla yapılır. Un irmiği ve yumurtaların çırpılmasıyla oluşan karışım fırında pişirilmekte en son üzerine şerbet dökülmekte ve soğuduktan sonra servis edilmektedir.

✔ Hoşmerim
Hoşmerim

Hoşmerim, un, tereyağı, tuz ve balla yapılan malzemesi az tatlılardan biridir. Aslı “Hoş Mu Erim” olan tatlının adı zamanla değişime uğramıştır.

Un, tereyağı ve tuzun birbiriyle karıştırılarak kızarması gerekmektedir. Servis edilirken de üzerine bal eklendiği için şeker kullanmadan doğal bir tatlı elde edilmektedir. Yöre insanın severek yaptığı lezzetlerden biridir.

✔ Kızılcık Şurubu
Kızılcık Şurubu

Şurup; kızılcık, su ve şekerle yapılmaktadır. Bölgenin halkı genellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda serinlemek amacıyla “kızılcık şurubu”nu tercih etmektedir.

Bölgede çok sayıda bulunan kızılcık ağaçlarından kaynaklı yöresel bir içecek olarak da bilinir.

✔ Mıkla
Mıkla

Mıkla, tereyağı ve etin eşsiz buluşması ile ortaya çıkan yöresel lezzetlerdendir. Yapılması kolay olan yemeğin içerisine ayrıca soğan ve baharatlar da eklenmektedir.

Pişmek üzere olan et ve soğan karışımının üzerine yumurta ilave edilmekte ve tereyağı sosu dökülmektedir. Sıcak bir şekilde servis edilen lezzetin sıcak tüketilmesi gerekmektedir.

✔ Zeytinyağlı Pırasa Dolması
Zeytinyağlı Pırasa Dolması

Yörede yetişen pırasaların zeytinyağı ile buluşup dolma şeklini alması biraz ince el işi becerisi gerektirmektedir. Kıyma, pirinç, maydanoz ve çeşitli baharatlardan oluşan içi 6-8 cm uzunluğundaki pırasalara doldurulmakta ve pişirilerek eşsiz yöresel bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

✔ Yaren Güveci
Yaren Güveci

Yaren Güveci, kuzu eti ve çeşitli sebzelerin karıştırılmasıyla elde edilen yöresel yemek çeşididir. Güveç bilinen güveçlerle benzerlik gösterir.

Ancak, yapan kişilerin maharetine, kullanmış olduğu sebze ve baharatlara göre değişiklik gösterdiğinden farklı bir isim almıştır. Yapımı zor olduğu ve biraz maharet de gerektiren bir yemektir.

Çankırı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok