Reklam Alanı
Reklam Alanı

Tirebolu Mutfağının Meşhur Yemekleri

Paylaş:

✔ Tirebolu Mutfağının Meşhur Yemekleri

Tirebolu köklü geçmişi ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış zengin bir kültüre sahiptir. Zenginliği yemek çeşitlerinde de görülmektedir.

Karadeniz lezzetlerinin sıklıkla tüketildiği ilçe, deniz kıyısında yer aldığından dolayı, balık çeşitleri de öne çıkmaktadır.

İlçenin öne çıkan yöresel yemeklerinden bazıları;
  • mısır ekmeği,
  • pide,
  • ısırgan otu yemeği,
  • hamsi böreği,
  • kiraz kavurması,
  • fasulye diblesi,
  • taflan kavurması,
  • turşu kavurması,

✔ Mısır Ekmeği

Doğal yollar ile yapılan Mısır Ekmeği bölgede tüketeceğiniz tüm yemeklerin yanında verilmektedir. Yüzyıllar öncesinden günümüze miras olarak öne çıkan sağlıklı yiyecektir.

Mısır unu kullanarak yapılan ekmeğin tadı deneyen herkes tarafından beğenilmektedir.

✔ Hamsi Böreği 

Doğu Karadeniz’de hamsi ile yapılan çok sayıda yemek çeşidi vardır. Tirebolu ilçesinde ise börek olarak hazırlananı meşhurdur. Yemeğin yapımına, ilk önce hamsinin temizlenmesi ve içinin yıkanması ile başlanmaktadır. 

Sonra, tepsi içerisine kat olacak şekilde döşenir. Böreğin içerisinde soğan, maydanoz, şeker, kuş üzümü, mısır unu, zeytinyağı ve pirinç eklenir. Hazırlanan tepsi, yüksek ateşte yarım saat pişirildikten sonra sunulmaktadır.

✔ Tirebolu Pidesi

Pidesi meşhur olan ilçelerden birisi Tirebolu’dur. Bu pideyi diğerlerinden ayıran özellik, yapımı sırasında kullanılan her şeyin doğal olması ve özel hazırlanan fırında pişirilmesidir.

Ayrıca, çok uzun ve ince olmasıdır. Karışık, sade ve kuşbaşılı olarak hazırlanmaktadır. 

✔ Taflan Kavurması 

Taflan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bir karayemiştir. Süs eriği olarak da isimlendirilen bu meyvenin kavurması yapılmaktadır. Bu yemeğin hazırlanması sırasında 4 kase kadar taflan, tereyağı, soğan, sıvı yağ ve tuz kullanılmaktadır.

✔ Karalahana Çorbası

Sabah kahvaltılarında veya gün içerisinde herhangi bir zaman içilebilecek bir çorbadır. İçerisinde mısır yaması, soğan, karalahana, kuru fasulye, tereyağı, mısır unu ve acı biber bulunmaktadır. 

Yapımı biraz karmaşık bir yemek olmakla birlikte harika bir lezzet şöleni olduğu da bilinmektedir. 


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir