Talep Patlaması: TOKİ’nin 2+1 ve 3+1 Sosyal Konutlarında Talep Bir Milyonu Aşabilir

✔ TOKİ’nin 2+1 ve 3+1 Sosyal Konutlarında Talep Bir Milyonu Aşabilir

Güncel: 25.12.2019

✔ Talep Patlaması Yaşanıyor

Toki tarafından Türkiye genelinde 81 il ve ilçelerde dar gelirli vatandaşlar için yapılacak olan 100 bin sosyal konut için, bugüne kadar yaklaşık 5 kat talep geldi. 16 Aralık’tan bugüne kadar ucuz konuta olan talep 500 bine yaklaştı. Son başvuru 15 Ocak 2019 tarihinde bitmektedir.

Hükümetin dar gelirliler için geçen hafta açıkladığı ucuz konut kampanyasına talep patlaması devam ediyor. Banka ya da “e-devlet” üzerinden konut almak için başvuru yapan vatandaşlar başvuru ücretini de yatırdı.

Başvuru bedelini ödeyenlerin yüzde 40’ı 2+1, yüzde 60’ı ise 3+1 konutları tercih ettikleri görüldü.

✔ İhtiyaç sahipleri en çok 3+1’i tercih etti

Vatandaş yatay mimari anlayışla mahalle ve komşuluk kültürüne uygun olarak yapılacak olan konutların büyüklükleri 75 ila 100 metrekare arasında değişecek.

Yüzde 10 peşinat ve 240 ay vadeli ödeme planı oluşturulan konutların fiyatının ise 140 bin ila 210 bin TL arasında olması bekleniyor. Dairelerin şerefiyeleri de netleştikten sonra kura çekimi yapılacak.

toki
✔ Başvuruların büyük çoğunluğu “e-devlet” üzerinden yapıldı.

Toplam başvuruların büyük çoğunluğunu “e-devlet” üzerinden yapıldığı öğrenildi. İstekli olanların banka şubesine gitmeden “e-devlet” üzerinden 24 saat başvuru yapmasına imkanı var. 15 Ocak’a kadar “e-devlet” üzerinden başvurular alınmaya devam edecek.

✔ En düşük taksit 894 lira

Konutlardan 2+1 konutlar için en düşük taksit 894 liradan, 3+1’ler için ise 1.022 liradan başlayacak. Başvuru bedeli olarak, 2+1’ler için 500 lira, 3+1’ler için ise 1.000 lira alınıyor.

Taksit ödemeleri sözleşme tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacak. Projelerin ihalesi, talep toplama süresinin bittiği 15 Ocak’dan sonra yapılacak.

✔ Talep Sayısı Bir Milyonu Aşabilir

Sosyal konutlardaki talebin 1 milyonu aşabileceği ifade ediliyor. Vatandaşlar tarafından, talebin bu kadar fazla olması nedeniyle TOKİ’nin yeni sosyal konut projeleri açıklaması gerektiği ifade edilmektedir.

Ayrıca, konut inşaatlarının, ekonominin gelişmesine ve büyümesine ivme kazandırmakta olduğu ve işsizliğin düşürülmesine de katkı verdiği gerçeği de kabul edilmektedir.

Güncel: 25.12.2019

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-3-1.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok