Reklam Alanı
Reklam Alanı
Etler ve Balıklar 360 0

Damağınızı Çatlatacak Lezzet Zeytinyağlı Dana Et Sote

Paylaş:

✔ Damağınızı Çatlatacak Lezzet Zeytinyağlı Dana Et Sote

Malzemelerimiz:

 • 600 gram sotelik dana eti,
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • 2 adet orta boy domates,
 • 1 adet orta boy kuru soğan,
 • 1 tatlı kaşığı kekik,
 • 1 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber,
 • 2 adet orta boy yeşil biber,
 • ½ tatlı kaşığı biber salçası,
 • ½ tatlı kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 su bardağı sıcak su,

 Yapılışı:

Kuru soğanı, küçük küp küp yemeklik doğrayın. Domateslerin kabuğunu soyun ve doğranan soğanların büyüklüğü kadar kesin.

Yeşil biberleri ortadan ikiye kesip, çekirdeklerini çıkartın ve yarım ay doğrayın.

Döküm tavada kızdırılan zeytinyağında sotelik doğranan dana etini tavaya alın. Etin suyunu salmaması, lezzet ve vitamin değerini kaybetmemesi için önce yüksek ateşte, yaklaşık 2-3 dakika hiç karıştırmadan eti mühürleyin.

Mühürleme işlemi sonrasında, dış kısmı renk alan etleri tavayı aralarda sallayarak yüksek ateşte sotelemeye devam edin.

Sonra, yemeklik doğranan soğanları ilave edin ve soğanlar yumuşayana kadar pişirin. Ara ara karıştırarak sırasıyla, doğranan yeşil biber ve domatesleri ilave edin.

Biber ve domates salçasını sıcak su ile sulandırın ve sonra, azar azar tavaya ilave edin. Üzerine bir kapak kapatıp, pişirme işlemini kısık ateşte sürdürün.

Salçalı suyunda lokum gibi yumuşayana kadar (yaklaşık 40 dakika) pişen etlere taze çekilmiş tane karabiber, kekik ve tuzu ekleyerek son bir kez karıştırın.

☘ Sonra 5 dakika daha pişirilen et soteyi, lezzetli suyu ile birlikte sıcak sıcak sevdiklerinize servisinizi yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-39.png

✔ Sofraların Şifa Kaynağı Zeytinyağı Nedir?

Zeytin ağaçları, yazların sıcak, kışları ılıman geçen iklimlerde yetiştirilmektedir. Türkiye’de Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Marmara bölgelerinde yetiştirilen zeytin ağaçları, yüksekliği düşük alanlarda yetiştirilmektedir.

Zeytin ağaçları, suyu sever ancak susuzluğa karşı da direnç gösterebilen bir ağaçtır. Türkiye’deki iklim koşullarına uyum sağlayabilen zeytin ağaçları, en güzel ürünlerini Ege ve Marmara bölgelerinde vermektedir.

✔ Zeytinyağında asitlik derecesi

100 gram zeytinyağında bulunan “oleik asit” miktarının yüzde olarak belirlenmesidir. Asit oranı %0,8’e kadar olan zeytinyağları “sızma” olarak adlandırılır. Asit oranı %2 den az olan zeytinyağları “natürel birinci ” olarak adlandırılır.

✔ Zeytinyağının lezzetini etkileyen faktörler

İklim, zeytinağacının yetiştiği bölge, zeytinin toplandıktan sonra sıkılana kadar bekletilmesi, zeytinin erken veya geç toplanması, zeytinin her yıl renk , koku ve tat açısından değişiklik
göstermesi, zeytinin sıkımında kullanılan  yöntemler zeytinyağının tat açısından farklılık göstermesine neden olur. 

Farklı bölgelerin farklı asit oranındaki yağları farklı tatlara sahiptir.  İyi bir naturel zeytinyağı zeytin meyvasının taze tat, koku , ve aromasını içermeli kusursuz olmalıdır.

Sanıldığının aksine zeytinyağının asidinin düşük olması tek başına iyi bir yağ olmasını sağlamıyor. Zeytinin niteliği ve zeytinyağının zeytinin karakterine uygun bir şekilde çıkarılması kaliteyi belirliyor.  İyi bir zeytinyağı kendini kokusu ve tadıyla ele verir. Bir parça taze köy ekmeği iyi bir zeytinyağına banıldığında genizde hafif bir meyve tadı uyarmalıdır.

✔ Zeytinyağı nasıl üretilir?

Zeytinyağı nedir ve nasıl üretilir? diye kendimize sorduğumuz zamanlar oluyor. Zeytin önce temizlenir ve sonra zeytin işliklerinde ezilir, hamur haline getirilerek sıkılır. Sonra, kendi suyu (karasu) ile yağın ayrılması işlemi yapılır.

Bu işlem sırasında, yoğunluğu daha düşük olduğu için üste çıkan zeytinyağı alınır. Elde edilen yağ dinlendirilir, süzülür, kalitesi ölçülür ve uygunsa doğal (naturel) olarak, değilse rafine edilerek tüketilir.

Sızma zeytinyağı ile kızartma yapabilir mi?

 Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.  Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı bu yüzden kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır.

Zeytinyağı asitlik oranına göre 210 derece-240 derecede değişirken, tereyağı 110 derecede , ayçiçek yağı 170 derecede özelliğini kaybeder ve zararlı hale dönüşür. Kızartmaların genellikle 140-180 derecede yapıldığı göz önünde bulundurulursa zeytinyağıyla kızartma yapılabilir.

✔ Zeytinyağı nasıl saklanmalı?

Zeytinyağının direk güneş ışığı ile temas etmemesini sağlamaktır.  Eğer bu sağlanamazsa, zeytinyağı çok kısa bir süre içerisinde bozulacaktır.

Zeytinyağının bir özelliği de, bulunduğu ortamın kokusunu çok hızlı bir şekilde içerisine almasıdır.  Özellikle ev hanımlarımızın yaptığı hatalardan bir tanesi, mutfaklarında kullandıkları yağı, mutfak tüpünün olduğu dolaba koymaktır ki, bu çok büyük bir hatadır.  Çünkü tüpünüzün bulunduğu ortamda gazın kokusu zeytinyağınıza nüfuz edecek ve tadı bozulacaktır.  

Yukarıdaki önerilere göre zeytinyağı;

 • Kokusuz,  
 • Rutubetsiz,  
 • Karanlık,
 • Serin,

ortamlarda ve

 • Toprak,   
 • Kromnikel, 
 • Teneke (tercihen laklı), 
 • Cam,

kapların içinde saklanmalıdır.

✔ Soğuk sıkma zeytinyağı nedir ve diğerlerinden farkı varmıdır? 

Yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini ve hoş kokulu yapısını olumsuz etkilediğinden, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok daha yüksektir. 

Kısacası soğuk sıkma yönteminin tek farkı, üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığının düşürülerek üretim yapılmasıdır. 

✔ Erken hasat zeytinyağı nedir? Diğerlerinden ne farkı vardır?

Üzerinde erken hasat ibaresi olan zeytinyağlarının diğer ürünlerden farkı, olgunluk dönemini henüz tamamlamamış, yeşil zeytinlerin yağı olmasıdır.

Hasat dönemleri genellikle ülkemizde Kasım-Aralık ayları olup, bu döneme ulaşan zeytinler, yeşil tanelere göre daha siyahımsı bir renge sahip olup, daha yüksek yağ oranına sahiplerdir.  Ama bir zeytinyağının erken hasat zeytinyağı olabilmesi için, Ekim ayı başlarında ya da ortalarında toplanması ve taneler henüz kararmamışken işlenmesi gerekmektedir.

Bu zeytinler işlendiğinde, yağ oranı, zeytin kg/yağ kilogram hesabına göre çok düşük, fakat yağın nefaseti oldukça yüksektir. 

Erken hasat zeytinyağı içerisinde kendine has hafif bir acılık ve taze yaprak kokusunu andıran bir hoş koku bulundurur. 

✔ Taş baskı zeytinyağı nedir?

Taş baskı zeytinyağları, eski üretim teknikleri kullanılarak, uzun ve zahmetli bir süreç sonrasında üretilir. Kendi ekseni etrafında dönen taşlar haznedeki zeytinleri ezerek hamurlaştırır.  Hamur haline gelen zeytin daha sonra özel torbaların içerisine doldurulur.

Sonra, bu torbalar baskı ustası tarafından elle düzeltilip “hidrolik preslere” düzgünce yerleştirilir. Presler yavaş, yavaş kapanarak torbalardaki hamurları sıkar.  Bu sıkıştırma esnasında torbaların kenarından sızarak akan yağ alttaki haznede biriktirildikten sonra buradan alınarak başka bir kaba aktarılır. 

Daha sonra Presler gevşetilerek torbaların ağzı açılır ve hortumla torbaların içerisine sıcak su tutulur ve tekrar baskı makinesine yerleştirilerek yeniden presle sıkıştırılır. Böylelikle hamurun içerisindeki yağın çok büyük bir bölümü alınmış olur. 

Zeytin özsuyu ve posası ile elde edilen bu yağ daha sonra damıtılarak, posasından ve öz suyundan  ayrılır ve bu yağa da TAŞ BASKI zeytinyağı denir.

Taş baskı ürününü diğer zeytinyağları ile karşılaştırdığımızda, kullanılan üretim yöntemi sebebiyle, içerisindeki değerler bakımından daha zengin olduğunu söyleyebiliriz.

✔ Kolon Sızması “Sahte Sızma” Nedir?

Yemeklik olarak değerlendirilemeyen asidi yüksek, kötü koku ve görüntüye sahip rafinelik yağlar,  son derece gelişmiş rafinerilerde yüksek basınç altında ısıl işleme tabi tutuluyor ve asidi düşürülüyor.  Bu şekilde üretilen ve “Sızma Zeytinyağı” olarak piyasaya sunulan yağlara “Kolon Sızması” deniliyor.

Sızma zeytinyağı hiçbir ısıl işlem görmeden üretilen bir yağ çeşididir. Yani meyve suyu olarak düşünebiliriz.

✔ Gemlik Zeytini boyanırmı?

Gemlik zeytini sofralık zeytin olduğu için narindir. Fazla darbeye gelemez. Yani toplanırken teker teker dalından toplanmalı.  Bunun için Gemlik zeytinine kostik uygulanmaz, uygulanırsa zeytinin yapısına zarar verme ihtimali büyüktür.  Bu nedenle, Gemlik zeytini boyanmaz.

Gemlik zeytininin rengi doğal olarak siyah ve kahverengi tonlarında olur, çok açık renk zeytin bulunmaz.

Yinede hile yapılmak istenirse, Gemlik zeytininin mukavemeti yüksek olan zeytinlerinede boya uygulanabilir.  

✔ Boyanmış zeytin anlaşılırmı?

1- Zeytin ele alındığında narin bir yapıda etine dolgun ve tane yapısında zedelenme olmaması gerekir.

2- Zeytin sıkıldığında, parmakta mor yada mavimsi bir renk bırakmaması gerekir.

3- Zeytin çekirdeği çok aşırı siyah olmaması gerekir.

4- Yendiğinde, boğazda ekşimsi bir tat bırakmaması gerekir.

5- Zeytinin rengi çok aşırı siyah olmamalıdır.

6- Bunlardan elde boya bırakmasına bakılarak kolay bir şekilde boyama yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😃


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir