Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yaşam 207 0

Çok Pratik Mantarlı Kremalı Makarna….

Paylaş:

Çok Pratik Mantarlı Kremalı Makarna….

Malzemelerimiz:

  • 250 gram taç makarna,
  • 200 ml krema,
  • 150 gram mantar,
  • 50 gr kaşar peyniri,
  • 1 yemek kaşığı tereyağı,
  • 2 diş sarımsak,
  • yeteri kadar zeytinyağı,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

*Genişçe bir tavada, zeytinyağını ısıtıp sarımsakları ve mantarları kızartın.

*Üzerine kremayı ilave edin ve çok az karıştırın.

*Sonra üzerine tereyağı, tuz, karabiber ve kaşar peynirini ekleyip bir taşım kaynatın.

*Diğer yanda bir tencerede, bol su kaynatıp içine tuz ekleyin. Taç makarnayı içine dökerek önerilen pişirme süresine göre dişe gelir kıvamda haşlayın.

*Haşlanan makarnayı süzüp kremalı ve mantarlı karışımın olduğu tavaya aktarın.

*Tabaklara alarak bekletmeden servis edin.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Mutfağınızın En Sevilen Lezzetlerinden Elmalı Kısır..Lütfen Tıklayınız….

Çayır Mantarı Nedir? Nerede Yetişir?

Çayır mantarı, yenilebilen mantar türüdür. Latince adı “Agaricus Campestris” olan bu mantar, genellikle çayırlık alanlarda yetiştiğinden bu isim verilmiştir. Yaygın olarak toplanabilen değerli ve lezzetli bir mantardır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 

Çayır mantarının halkası beyaz, ince ve belirgindir. Etli kısmı beyaz, bol ve az suludur. Tadı ve kokusu mantarsı ve güzeldir.

Mantarın Özellikleri Nelerdir?

Çayır mantarının şapkası genelde 5-10 cm çapındadır. Genç mantarlarda bu şapka yarım küre şeklinde, gelişmiş mantarlarda ise konveks şeklindedir. Mantarın üzerinde küçük kahverengi pullar bulunmaktadır.

Çayır mantarının sapı 3-10 cm boyunda, silindirik yapıdadır. Şapkadan tabana doğru gittikçe incelir.

Önceleri beyaz olan renk daha sonra dökülen spor tozlarından dolayı açık kahverengidir. Genellikle kirli beyaz yada krem sarısı renktedir. Etli kısmı beyaz, bol ve az suludur. Tadı ve kokusu mantarsı ve güzeldir.

Nerede Yetişiyor ?

Çayır mantarı Dünya’da yaz sonu yağmurlarından sonra çayırlık alanlarda görülür. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Avustralya coğrafyasında bulunan bu mantar Türkiye’de yaygın olarak toplanabilir. 

Genellikle orman içi açıklıklarında, çayır ve meralarda ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir. Artvin yöresinde “çayır mantarı” olarak bilinir.  Bazı yörelerde kara dolaman olarak da bilinir.

Tarlalarda öbekler halinde bulunur. Toplanma mevsimi genel olarak Temmuz-Kasım ayları arasındadır.

Düzenli olarak alındığında içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde iştahsızlık, zayıflık, hazımsızlık, beriberi ve sütü kesilen emzikli kadınların sütünün arttırılması gibi rahatsızlıkları giderdiği saptanmıştır.

Kültür mantarı olarak üretilebilen bir türdür. Ülkemizde bol bol tüketilen ve en çok bilinen mantar olan “Kültür Mantarı” ile aynı familyadan olup, kültür mantarının üretildiği şartlarda üretilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?…Lütfen Tıklayınız….

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

emlaksoruvecevap.com” sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😅😅😅 

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

1- Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur. (Yanlış İnanış)

2- Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir. (Yanlış İnanış)

3- Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır. (Yanlış İnanış)

4- Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. (Yanlış İnanış)

İlginizi Çekebilir:  Daha Var mı Diyeceğiniz Bir Lezzetin Tarifi Keşkül….Lütfen Tıklayınız….

5- Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. (Yanlış İnanış)

6- Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir. (Yanlış İnanış)

7- Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. (Yanlış İnanış)

8- Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir. (Yanlış İnanış)

9- Mantara zehri yılanlar verir. (Yanlış İnanış)

10- Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir. (Yanlış İnanış)

İlginizi Çekebilir: Giresun Lezzetlerinden Hamsi Böreği…. Lütfen Tıklayınız….

11- Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler. (Yanlış İnanış)

12- Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. (Yanlış İnanış)

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir. (Yanlış İnanış)  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Antep Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Kaşar Peynirli Patates Püresi…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Her Evde Mutlaka Olması Gereken Süt Reçeli…Lütfen Tıklayınız….


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir