Artvin-Yusufeli Barajında Yüzde 72 Fiziki Gerçekleşme

✔ Artvin-Yusufeli Barajında Yüzde 72 Fiziki Gerçekleşme

Tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek barajı unvanını kazanacak Yusufeli Barajı’nın yapımında % 72’lik fiziki gerçekleşme sağlandı. 275 metre yüksekliğe sahip olacak barajda son düzlüğe girildi.

175 metre yüksekliğe ulaşıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi’nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Tamamlandığında ülkemizin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı’nda 175 metre yüksekliğe ulaşıldı.

Artvin – Yusufeli Barajı

Baraj genelinde şu an için yaklaşık yüzde 72’lik fiziki gerçekleşme sağlandı. 275 metre yüksekliğe sahip olacak barajda son düzlüğe girildi.” değerlendirmesinde bulundu. 18 ay içinde 4 milyon metreküplük gövde betonunun 2 milyon 300 bin metreküplük kısmının dökülerek yaklaşık yüzde 58 gerçekleşme sağlandığına dikkati çekti.

Pakdemirli, “Bu kategoride bir rekora imza atıldı. Yapılan programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.” bilgisini paylaştı. Barajın tamamlanarak işletmeye alınmasıyla üretilecek enerjinin 650 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Bütçeye yıllık 1 milyar 200 milyon lira katkıda bulunacak

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES tesisinin toplam kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Yusufeli Barajı ve HES, ürettiği enerjiyle milli bütçeye yıllık 1 milyar 200 milyon lira katkıda bulunacak.

Çoruh Nehri üzerinde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarının da ekonomik ömürlerini uzatacak barajın, kendisini 7 senede amorti etmesi bekleniyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok