Elazığ’da İnşa Edilecek Konutların Yıl Sonuna Kadar Teslim Edilmesi Planlanıyor

✔ Elazığ’da İnşa Edilecek Konutların Yıl Sonuna Kadar Teslim Edilmesi Planlanıyor

Güncel: 28.01.2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Elazığ Sivrice’deki depremin ardından bölgede ilk etapta 3 bin 850 konutun yapım sürecini başlattı. İnşa edilecek tüm konutların teslimatının yıl sonuna kadar yapılacak.

Bugün itibarıyla, Elazığ merkez ile Sivrice ve Maden ilçelerinde 58 yıkık, 428 ağır hasarlı, 296 orta hasarlı, Malatya’nın Battalgazi, Kale, Doğanyol, Pütürge ve Yeşilyurt ilçelerinde ise 315 yıkık, 2 bin 424 ağır hasarlı, 20 acil yıkılacak yapı tesbit edildi.

Bu envanter sayesinde hem arama-kurtarma faaliyetlerimizi hem de dönüştürmemiz gereken alanlarımıza ilişkin süreç yönetilecek. Yıkım çalışmalarına başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bağlı uzman ekipler, yıkım işlemlerini gerçekleştiriyor. Sürsürü Mahallesi’nde 10 binada inceleme yapıldı. Mevcutta Dilek ve Petek sitelerinin olduğu alanda 205 daire mevcut. Hem yıkılan binanın, hem de etrafındaki binaların da ağır hasarlı olduğu görüldü. Orta hasarlı binalar da bulunmakta. 10 bin 242 metrekare alanda 10 blokta toplam 200 daire yapılacak.

KONUTLAR ZEMİN ARTI İKİ VE ZEMİN ARTI ÜÇ KAT OLARAK İNŞA EDİLECEK

Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki alanda 86 bina var. Hasar tespit çalışmaları ve binaların risk durumlarının tesbiti yapılıyor. Burada toplam 19 bin metrekare alanda 300 konut projelendiriliyor. Zemin artı beşi katı geçmeyecek şekilde proje şekillenecek.

Yemişlik’te toplamda toplamda 10 bin konutluk yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştirilecek. Burada ilk etapta 2 bin konut yapılacak. Bu sayıyı hasar tespit durumuna göre artırılacak. Bu konutlar zemin artı iki ve zemin artı üç katı geçmeyecek.

Sivrice’de kalıcı konutlar için, 60 bin metrekarelik alanda zemin artı iki olacak şekilde Hazar Gölü’ne bakan konutları inşa edilecek. Burada toplamda 350 konutluk proje yapılıyor.

Elazığ’ın köylerinde Tarımköy uygulaması çerçevesinde 1000 adet konut yapılacak. Su basmanına kadar betonarme üzerine de çelik konstrüksiyon yapılar olacak. Bu uygulama köylerdeki hasar durumuna göre 20’şer 30’arlı olarak inşa edilecek. Bunların yanında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek ahırlar da unutulmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mustafa Paşa’da 300 konut, Sürsürü’de 200 konut, Sivrice’de 350 konut, Yemişli’de 2 bin konut, köylerde de bin konut olmak üzere toplamda 3 bin 850 konutun yapım sürecini başlatıldı.

Şubat sonu mart ayı başı gibi inşaatların ihalelerini de yapılıp, yıl sonuna kadar inşaatları bitirip vatandaşlarımıza teslim edilmesi planlanıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok