Reklam Alanı
Reklam Alanı
Diğer Faydalı Bilgiler 564 0

Tapusunu Kaybedenler Yenisini Nasıl Çıkartabilir? Ücret Ödemesi Var mıdır?

Paylaş:

Güncel: 30.12.2019

Sahibi olduğunuz ev, arsa, arazi, ticari yapı gibi gayrimenkuller için Tapu Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak tapu belgesi alabilirsiniz. Tapu alabilmek için, Tapu Müdürlüğüne teslim etmeniz gereken belgeler ve ödemeniz gereken bir tapu harcı vardır.

Yeni Tapu Nasıl Çıkartılır?

Tapu Sicil Müdürlükleri tarafından satış işlemlerinin yapılması sonrasında taşınmazın sahibine verilen tapu kaybedilirse, bu tapu belgesi ancak Tapu Müdürlükleri tarafından düzenlenir. Tapunun alınması için, taşınmazın bulunduğu bölgedeki Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurulması gerekir. Tapunun alınması için Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınız bulunması gerekir. Çünkü, Tapu Sicil Müdürlüklerinde sadece resmi kimlik belgeleri ile işlem yapılabilmektedir. Aynı şekilde pasaport da geçerli bir kimlik belgesi olarak kabul edilmektedir.

Tapumu kaybettim yenisini çıkartmak istiyorum ne kadar ücret öderim?

İlgili Tapu Müdürlüğüne müracaat edilmesi veya yetki alanı dışı işlemler kapsamında talebin karşılanması da mümkündür. 492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 17. pozisyonunca harç tahsil edilmektedir.

6544 sayılı Kanuna ekli tarifeye göre döner sermaye ücreti tahsil edilmektedir. Yetki alanı dışı işlemlerde döner sermaye ücreti 2 katı tahsil edilmektedir.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir