Evde Kolay Peynir Yapımı

✔ Evde Kolay Peynir Yapımı

Börek ve tatlılarınızda, isterseniz sabah kahvaltılarınızda keyifle ve güvenle tüketebileceğiniz gibi, dost ve arkadaşlarınıza da gururla ikram edeceğiniz 1 saatte kolay ve sağlıklı peynir yapalım istedik. Tarifimizde, işimizi kolaylaştırmak için marketlerde satılan pastörize günlük süt kullanacağız. Ancak, uzun ömürlü UHT kutu sütlerden yapmaya çalışmayınız, çünkü olmayacaktır. Sağlıkla Kalın… Afiyet olsun…🥛

Malzemelerimiz:

3 litre günlük pastörize süt,

doğal şirden maya,

ince çekilmiş kaya tuzu,

peynir süzme bezi,

çırpıcı,

derece,

Yapılışı:

Pastörize edilmiş sütü 37 dereceye kadar ısıtın.

Isıtılan süte, 1 kapağa yakın şirden maya ekleyin ve 10-15 saniye yavaşça karıştırın. Mayalanan sütü oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin. 1 saatin sonunda süt mayalanır.

☘ Mayalanan sütü çırpıcı ile karıştırarak kırın. Sonra, hafif ateşte, 45-50 dereceye kadar veya elimizin dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtın.

Uygun sıcaklıkta pıhtı ve peynir altı suyu ayrılır. Pıhtısı süzülür.

(Yada süzmede, 12-24 saat arası oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında güzelce süzülen peyniriniz daha sert ve şekilli olacaktır.)

Bu aşamada süzülen peyniri isterseniz tuzlayın veya tuz atmadan da olduğu gibi hemen tüketiniz.

Peynir altı suyunu sakın atmayın. Peynir altı suyu içebilir, yemeklerde, böreklerde kullanılabilir. B vitamini deposudur.

Pastörize sütten yapılan peynirin pıhtısı gevşek olur. Süzme bezi olarak cendere bezi, yani peynir süzme bezi kullanılması gerekir. Tülbent bez kullanılırsa gevşek pıhtıdan dolayı gözenekler tıkanır ve süzme işlemi istenilen gibi olmaz.

Sağlıkla Kalın… Afiyet olsun…🥛

Lor Peyniri

✔ Tatlı Lor Peyniri Tarifi

Tatlı lor, sütü asitlendirme (kestirme) yöntemi ile elde edilir. Kestirme işlemi limon suyu, tuz ve yoğurt ilavesiyle yapılır. Kaynatılarak yapıldığı için pişmiş (pastörize) bir peynirdir. Kalsiyum oranı yüksektir ve bebek beslenmesine uygundur. Kurabiye, pasta ve börek yapımında kullanılır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛

Malzemelerimiz:

1,5 litre çiğ süt (çiftlik sütü),

1 su bardağı yoğurt,

1 adet limonun suyu,

1 tatlı kaşığı kaya tuzu,

*** Bir Buket Faydalı Bilgi ***

Tatlı lor peyniri süzüldüğünde elde edilen peynir altı suyu da çok değerlidir. Besin değeri yüksektir. Katkısız ve pastörize olduğu için içebilir. Hamur işlerinde ve çorbalara kullanabilir.

Yapılışı:

Tencereye sütü süzerek koyun ve sonra, kaynatmaya bırakın.

Süt orta ateşte kabarmaya başlayınca, içine yoğurt, tuz ve limon suyunu ekleyerek kaynatmaya devam edin.

Kaynama noktasına gelince, hızlı bir şekilde peynir altı suyunun ayrıldığı görülecektir. 5 dakika daha kaynatıp, tencereyi ocaktan alarak soğumaya bırakın.

Peynir altı suyunu alabileceğiniz şekilde, peyniri bir süzgeçle süzdürün. Normal sertliğini bulması için, süzgeçte 2 saat kadar bekletin. Daha sert olması isteniyorsa peynirin üzerine baskı işlemini uygulayabilirsiniz.

Süzme ve bekletme işleminden sonra, katkısız-pastörize tatlı lor peynirimiz hazır olmuştur.

Peynirin buzdolabında saklama süresi 8-10 gündür.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…🥛

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok