Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gıdalar 125 0

Evde Kolay Peynir Yapımı….

Paylaş:

Evde Kolay Peynir Yapımı….

Börek ve tatlılarınızda, isterseniz sabah kahvaltılarınızda keyifle ve güvenle tüketebileceğiniz gibi, dost ve arkadaşlarınıza da gururla ikram edeceğiniz 1 saatte kolay ve sağlıklı peynir yapalım istedik. Tarifimizde, işimizi kolaylaştırmak için marketlerde satılan pastörize günlük süt kullanacağız. Ancak, uzun ömürlü UHT kutu sütlerden yapmaya çalışmayınız, çünkü olmayacaktır. Sağlıkla Kalın… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 3 litre günlük pastörize süt,
  • doğal şirden maya,
  • ince çekilmiş kaya tuzu,
  • peynir süzme bezi,
  • çırpıcı,
  • derece,

Yapılışı:

*Pastörize edilmiş sütü 37 dereceye kadar ısıtın.

*Isıtılan sütü 1 kapağa yakın şirden maya ile mayalayın ve 10-15 saniye yavaşça karıştırın. Mayalanan sütü oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin. 1 saatin sonunda süt mayalanır.

*Mayalanmış süt, çırpıcı ile karıştırılarak kırılır. Hafif ateşte, 45-50 dereceye kadar veya elimizin dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtın.

*Uygun sıcaklıkta pıhtı ve peynir altı suyu ayrılır. Pıhtısı süzülür.

*Yada süzmede, 12-24 saat arası oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında güzelce süzülen peyniriniz daha sert ve şekilli olacaktır.

*Bu aşamada süzülen peyniri isterseniz tuzlayın veya tuz atmadan da olduğu gibi hemen tüketiniz.

*Peynir altı suyunu sakın atmayın. Peynir altı suyu içebilir, yemeklerde, böreklerde kullanılabilir. B vitamini deposudur.

*Pastörize sütten yapılan peynirin pıhtısı gevşek olur. Süzme bezi olarak cendere bezi, yani peynir süzme bezi kullanılması gerekir. Tülbent bez kullanılırsa gevşek pıhtıdan dolayı gözenekler tıkanır ve süzme işlemi istenilen gibi olmaz.

Sağlıkla Kalın… Afiyet olsun…😋😋😋


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir