Reklam Alanı
Reklam Alanı
Atıştırmalıklar 379 0

Yufka ile Zeytinyağlı Fiyonk Böreği Yapalım

Paylaş:

✔ Yufka ile Zeytinyağlı Fiyonk Böreği Yapalım

Malzemelerimiz:

 • 5 adet yufka,
 • ½ çay bardağı zeytinyağı,
 • 2 yemek kaşığı salça,
 • 4 adet patates (içi için),
 • 1 adet kuru soğan,
 • 2 yemek kaşığı nişasta (arasına sürmek için),
 • 2 yemek kaşığı un (arasına sürmek için),
 • yeteri kadar zeytinyağı (arasına sürmek için),
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar kuru nane,
 • 1 tutam tuz,

Üzeri İçin:

 • yeteri kadar yumurta sarısı,
 • yeteri kadar susam (veya çörek otu),

Yapılışı:

Önce patatesleri haşlayıp, soyup ezin. Tavada ½ çay bardağı zeytinyağında yemeklik doğranan soğanları pembeleşene kadar kavurun. Daha sonra üzerine salça, karabiber, nane ve tuz ilave ederek karıştırın. Ezilen patatesleri de ilave ederek karıştırın ve ocağı kapatıp soğumaya bırakın.

Derin bir kapta arasına sürmek için zeytinyağı, un, nişasta karışımı hazırlayın.

Yufkaları düz bir zemine serin ve kenarlarını keserek bir kare yufka yapın. Büyük kare yufkadan, küçük 4 kare yufka elde edin.

☘ Küçük kare yufkanın birinin üzerine, hazırlanan zeytinyağlı karışımdan fırça ile her yerine sürün. Daha sonra, çapraz olarak iki köşeleri ortada buluşturun.

Ortada buluşan köşelerin kenarlarına patatesli içten koyun ve diğer köşelerle patatesin üzerini kapatın.

Büyük kare oluşturmak için kesilen arta kalan kenar parçaların üzerine zeytinyağlı karışımdan sürüp, katlayıp uzun şeritler elde edin ve şeritleri fiyonk böreğin ortasına dolayıp, sarın. Diğer kare yufkaları da aynı şekilde hazırlayıp bitirin.

☘ Yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısını sürün ve ortasına çörek otu serpiştirin. 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Çıtır çıtır fiyonk  böreklerinizin servisini yapın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂

✔ Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

✔ Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

✔ Karabiber Faydaları

1- Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

2- Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

3- Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

4- Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

5- Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

✔ Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

✔ Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

✔ Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir