Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mutfak Gıdaları 757 0

Böğürtlen Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Paylaş:

✔ Böğürtlen Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen, gülgillerden Rubus cinsine ait kırmızı ya da mor renkli lezzetli ve çok yönlü bir meyvedir. Vitaminler, mineraller ve lif bakımından oldukça zengindir. Yüksek antioksidan özelliği yanı sıra iltihap ve bakteri önleyici özelliği vardır. İyi bir aminoasit kaynağıdır ve zararlı kolesterol içermez. Bu meyveyi yabani olarak bulup kullanmak ve taze tüketmek önemlidir. Böğürtlen, meyve salatalarına, keklere ve turtalara eklenebilir veya reçel yapımında kullanılabilir. Ayrıca kurutulmuş kök ve yapraklarından çay yapılarak tüketilebilir. En yüksek 10 antioksidan besinden biridir.

Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Fundalıklarda, bahçelerde, çalılıklarda ya da yol kenarında yetişen böğürtlenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Genelde Ağustos ve Eylül ayında meyve verir.

✔ Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Böğürtlenin meyvesi, kökü ve yaprakları kullanılabilir. Kökü ve yaprağı kaynatılarak “çay” olarak içilebilir. Ayrıca yaprakları kaynatılarak “gargara” gibi kullanılabilir.

Meyvesini taze olarak tüketmek besin değerinden tam olarak yararlanabilmenizi sağlar. Yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz. “Reçeli” ve” şurubu” da son derece lezzetlidir.

✔ Böğürtlenin faydaları nelerdir?

🌱 İltihap önleyicidir, Kalp ve damar sağlığını korur,

🌱 Beyin sağlığını korur, hafızayı güçlendirir,

🌱 Adet ağrısına ve kanamasına iyi gelir,

🌱 Ağız sağlığına iyi gelir,

🌱 Sindirimi güçlendirir,

🌱 Göz sağılığını korur, Kemik sağlığını korur,

🌱 Cilt sağlığını korur ve kırışıkları önler,

🌱 Kilo vermeye yardımcı olur,

🌱 Kanın normal pıhtılaşmasını sağlar,

🌱 Bağışıklık sistemini düzenler,

✔ Böğürtlenin Vitaminleri ve Besin Değeri

A, B1, B2, B3, B6, B9, E, C ve K vitaminlerini, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini, lifleri ve organik asitleri içermektedir.

✔ Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Taze böğürtlenleri kaşıkla ezip suyunu çıkartın ve posasıyla birlikte kaynar suya atın. On dakika kadar kaynattıktan sonra posayı süzün. Suyunu çay olarak içebilirsiniz. Günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

✔ Böğürtlen Kökü Çayı

En önemli özelliği sakinleştirici etkisidir. Tüketilen çay vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için faydalıdır. Sinirsel hastalıklar ve anksiyete için doğal bir reçetedir.

Yapılışı:

Bir büyük fincana 1 tatlı kaşığı böğürtlen kökü kurusu yeterlidir. Önce su kaynatılır ve ocaktan alınarak böğürtlen kökü eklenir. On dakika kadar demlendikten sonra içilir.

✔ Böğürtlen Yaprağı Çayı

İshali keser, yüksek tansiyona iyi gelir. Solunum yolu rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur. Kan şekerini düşürür. Hazırlanan çay gargara olarak kullanıldığında ağızda oluşan iltihapları giderebilir. Ayrıca harici kullanımda ağrı kesici etkiye sahiptir.

Böğürtlenin taze yaprakları dövülerek lapa kıvamına getirildiğinde ise yanık ve basurlarda iyileştirici etki yaratır.

Yapılışı:

Kurutulmuş böğürtlen yaprakları demliğe koyun ve üzerine kaynamış su ekleyerek 10 dakika demleyin. Böğürtlen yapraklarını kesinlikle su ile birlikte kaynamaya bırakmayın. 

Uzmanlar böğürtlenin içeriğindeki tanenlerin etkisini azaltmak için özellikle böğürtlen yaprağı ya da kökü ile hazırlanan çayın sütle kullanımını önerirler.

✔ Böğürtlen Reçeli

Malzemelerimiz:

  • 500 gram böğürtlen,
  • 500 gram toz şeker,
  • ½ adet limon,
  • tercihe göre 1-2 adet karanfil,

Yapılışı:

🌱 Böğürtlenleri ayıklayıp, bol suda yıkayın ve fazla suyunu iyice süzdürün.

🌱 Böğürtlenleri tencereye bir sıra böğürtlen bir sıra toz şeker olarak sırayla dizin.

🌱 Toz şekerli böğürtlenlerin suyunu salması için, tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 2 saat bekletin.

🌱 Böğürtlenler suyunu saldıktan sonra 20-25 dakika pişirin (meyvelerin dağılmaması için karıştırmayın).

🌱 Kıvamı yoğunlaşınca, ateşten indirmeden 1-2 dakika önce içine ½ limon suyu ilave edin.

🌱 Ocaktan alın ve sonra, ilk sıcaklığı geçer-geçmez soğutmadan önceden steril edilmiş kavanozlara aktarın.

🌱 Reçelin kıvamı size sulu gelirse, cam bir kaba boşaltıp üzerine tülbent örterek güneşli, tozsuz ve rüzgârlı bir yerde arada bir karıştırarak 1-2 gün bekletin. Böylece kıvamının koyulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂

✔ Böğürtlen Şurubu

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo böğürtlen,
  • 10 yemek kaşığı şeker,
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu (veya ½ limon suyu),
  • yeteri kadar su,

Yapılışı:

🌱 Olgun ve iri böğürtlenleri iyice ayıklayıp, yıkayın.

🌱 Tencerede üzerine şeker ilave ederek pişirin. Böğürtlen kendi suyunu bırakacağı için üzerine su ilavesi yapmayın.

🌱 Kaynadıktan sonra, içine limon tuzunu (veya limon suyu) ilave ederek 2-3 dakika sonra ocaktan alın.

🌱 Tel süzgeçten geçirerek posasını suyundan ayırın. Çekirdeklerinin şuruba karışmasını önlemek için, özellikle süzgecin aralıklarının sık olmasına dikkat edin.

(Posasından hiçbir şey şuruba karışmamalıdır. Bu işlem böğürtlen sıcakken yapılmalıdır.)

🌱 Şurup katı ve kıvamlı olduğundan mutlaka içme suyu ile seyreltilmelidir.

🌱 Kullanılmayan miktar buzdolabının dondurucusunda saklanmalıdır.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂

Böğürtleni Nasıl Seçmeliyiz?

*Taze böğürtlen toplarken mantar gibi bir hastalık taşımadıklarına dikkat edin. Genellikle tam olgunlaşmayanlar koyu kırmızı veya mor renktir. Yenilecek olgunlaşmış böğürtlenler koyu siyah renkte olurlar.

*Taze böğürtlen 3-4 günde yenmelidir. Üst üste gelmeyecek şekilde sığ bir kapta muhafaza edin ve çürümeyi önlemek için buzdolabında tutun.

✔ Böğürtlenin yan etkileri varmı?

Kanser tedavisi olmuş veya olan kişiler kesinlikle böğürtlen yaprağı veya kökünden yapılmış çaylardan kaçınmalıdır. Çünkü özellikle böğürtlenin yaprak ve köklerinde bol miktarda bulunan tanen, tümör gelişimine katkıda bulunabilir.

Bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden yedikten sonra el, ağız veya dudaklarınızda şişlik veya kaşıntı hissederseniz hemen yemeyi bırakınız!

Böbrek taşlarına duyarlıysanız böğürtlen tüketimini en aza indirmelisiniz çünkü içeriğindeki oksalatlar bu taşların üretimini artırabilir.

Böğürtlen kökü ve yaprağı çayı, kolit gibi kronik gastrointestinal problemlerden muzdarip bireylere önerilmez.

Çok fazla miktarda böğürtlen yaprağı ya da kökü çayı içmek, vücuttaki çok sayıda tanenin aşırı derecede yükselmesine ve mide bulantısı ve kusma gibi mide komplikasyonlarına neden olabilir.

Hamile ve emziren anneler, normal miktarlarda böğürtlen meyvesi yiyebilir, ancak böğürtlen yaprağı çayından kaçınmalıdır. Ayrıca 24 aylıktan küçük çocuklara da böğürtlen yaprağı çayı verilmemelidir.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir