Reklam Alanı
Reklam Alanı
Emlak Faydalı Bilgiler 321 0

Devremülk Nedir?

Paylaş:

Devremülk mesken olarak kullanıma elverişli yapı ya da bağımsız birimin özel bir şekilde kullanılması için oluşturulmuş özelliktir. Bu yapı ya da bağımsız birim ortak malikler tarafından yılın belli dönemlerinde istifade edilebiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, devre tatil ve devre mülk alırken vatandaşların da mağdur olmasını engellemek için bir rehber hazırladı. Rehberde, konu hakkında en fazla yaşanan sıkıntılar anlatıldı.

Bedava yemek ya da tatile kanmayın

Öncelikli olarak vatandaşların devre mülk satan şirketlerin bedava yemek ya da tatil vaadiyle yaptıkları tanıtımların etkisinde kalmamaları gerektiği ifade edildi. Satıcı firma hakkında da araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Sözleşmeye kendi el yazınızla tarih atın

Ön bilgilendirme formunda şu uyarılar yapılıyor: Devre mülk satan şirketler, indirim uygulayacaklarını söyleyerek geçmişe dönük tarih ve imza atılmasını talep edebiliyor. “Sözleşmeye, tarihi kendi el yazınızla atın. Mutlaka sözleşmenin bir örneğini alın. Geriye dönük tarih atma teklifini kesinlikle kabul etmeyin. Bu sizin ‘cayma hakkınızı’ ortadan kaldırmak için yapılan bir kötü niyetli bir uygulama.”

Sözleşmeden gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden 14 gün içerisinde vazgeçilebilir

Ayrıca sözleşmeden gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden 14 gün içerisinde vazgeçilebilir. Cayma bildirimi ise tapu tesciline konu sözleşmelerde noterlikler vasıtasıyla, tapu tesciline konu olmayan sözleşmelerde ise yazılı olarak yapılabilir. Cayma bildiriminde imzalanan sözleşmeden cayma hakkının kullanıldığını bildiren beyanda bulunulmasının yeterli.

Süresi içinde caymanız halinde, firma sizden bir bedel talep edemez.

Sözleşmenin devre tatilin bulunduğu taşınmazda ya da tesiste imzalanması cayma hakkının kullanılmasını engellemez. Firmaların bu yöndeki beyanları doğru değil.

Firma, süresi içinde caymanız halinde sizden bir bedel talep edemez. Cayma hakkının kullanılmasından önce sunulan bedava tatil gibi hizmetlere ilişkin olarak sizden herhangi bir bedel talep edilmesi de yasak.

Projenin değişmesi halinde bedelsiz olarak vazgeçebilirsiniz

İnşası devam eden devre mülklerde de teslime kadar sözleşmeden dönme hakkı var. Projenin değişmesi halinde bildirimden bir ay içinde bedelsiz olarak vazgeçebilirsiniz. Rehberde, “Sizden sadece satış bedelinin yüzde 2’sine kadar tazminat istenebilir. Teslim süresi de sözleşmeden itibaren 36 ayı geçemez” dendi.

Devremülkler özellikle çalışanlar ve sürekli belli bir yerde kalmak istemeyenler için oldukça avantajlı bir sistemdir. Devremülk satın alanlar hayatlarının sonuna kadar hiçbir ücret ödemeden istedikleri tarih aralıklarında kullanma hakkına sahip oluyorlar.  Bu kullanım her yıl aynı tarihlerde 1 hafta, 10 gün, 15 gün ya da daha uzun bir süreyi kapsıyor.

Devremülkler tapulu olduğu için satma, devretme, kiraya verme veya miras bırakma hakkını da beraberinde getiriyor.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir